Prohlížíte si staré, již neaktualizované stránky ŠSPK.

nové naleznete na adrese

 

https://www.sachyplzen.cz

 

Materiály pro konferenci ŠSPK 2021

VV proto rozhodl ODLOŽIT konání Konference delegátů oddílů ŠSPK do doby, kdy bude možné jejich osobní setkání.

 

Zrušeny soutěže družstev 2020/2021 a dloženy soutěže  mládeže

viz. kalendář

 

Online soutěže ŠSČR probíhají

 

Matyáš Roubal zabodoval na Mistrovství světa v on-line šachu

 

Matyáš Roubal ze Šachklubu Klatovy a Adéla Janoušková z ŠK Líně měli čest reprezentovat Českou republiku na MS světa mládeže v on-line šachu. V současné složité době se většina turnajů přesunula doon-line prostoru a nejinak tomu bylo i v případě MS mládeže. Za velmi přísných podmínek, které zaručují férovost hry, proběhl turnaj, kterého se zúčastnili nejlepší mladí hráči jednotlivých zemí včetně těchto dvou zástupců Plzeňského kraje, kteří bojovali v základní části MS. V turnaji si výborně počínal především klatovský zástupce Matyáš Roubal, který ziskem 4 bodů ze 7 partií obsadil pěkné 25. místo ze 72 účastníků ze 41 zemí. Moc se nedařilo Adéle Janouškové z ŠK Líně, která ziskem 2,5 bodu ze 7 partií vybojovalo 45. místo mezi 52 účastnicemi, nicméně za úspěch lze považovat i účast na tomto prestižním podniku. Oběma mladým šachistům patří dík za reprezentaci Plzeňského kraje na Mistrovství světa. Matyáš Roubal poskytl zajímavý rozhovor Klatovskému deníku

 

Celý rozhovor

 

Hrajeme spolu 2020
(Radobyčice 20.9.2020)

Letošní čtvrtý ročník šachového turnaje pro mládež uspořádal ŠK Líně v náhradním termínu v neděli 20. září 2020 ve sportovním areálu radobyčické sokolovny za podpory Městského obvodu Plzeň 3. Přestože byl turnaj kvůli COVIDu přeložen z původního červnového termínu na podzimní, zúčastnilo se jej celkem 49 mladých hráček a hráčů z celého Plzeňského kraje, což je více než slušná účast. Turnaje vlastně byly dva, rozdělené podle věku účastníků na mladší (do 10 let) a starší (od 12 do 16 let). Bylo nezbytné dodržovat epidemiologická a hygienická nařízení, pořadatelé umístili do hracích sálů dezinfekci na ruce a pravidelně dezinfikovali po každém kole hrací materiál. Hráči po dohrání svých partií neprodleně hrací sál opouštěli, rodiče a diváci měl vstup do sálu omezen. Jsme rádi i přes tyto nepříznivé okolnosti si cestu do Radobyčic našlo tolik dětí, pro něž pořadatelé připravili i díky podpoře MO Plzeň 3 hodnotné ceny, medaile, poháry a diplomy. Závěrečný ceremoniál proběhl za účasti místostarosty MO Plzeň 3, Petra Balouna.

Výsledky jednotlivých kategorií: D8 – 1. Janoušková, E. (ŠK Líně), 2. Šilhánková, S. (ŠK Líně), 3. Černá Z. (neregistrovaná); H8 – 1. Zelenka, T. (TJ Košutka Plzeň), 2. Kreuzman, D. (ŠK Sokol Klatovy), 3. Plic, R. (neregistrovaný); D10 – 1. Marešová, D. (ŠK 64 Plzeň), 2. Blahovcová, L. (ŠK Líně), 3. Klimentová, N. (neregistrovaná); H10 – 1. Macho, M., 2. Heřman M. (oba TJ Sokol Plzeň-Letná), 3. Rudlof, A. (Sokol Domažlice); D12 – 1. Janoušková, A. (ŠK Líně), 2. Černá, M. (SK Petřín Plzeň); H12 – 1. Váňa, J. (ŠK Tachov), 2. Škutil F. E. (ŠK Líně), 3. Bukvaj, M. (ŠK Sokol Klatovy); D14 – 1. Folková, M. (SK Petřín Plzeň); H14 – 1. Vilímek, V. (ŠK Líně), 2. Mametev, A. (ŠK 64 Plzeň), 3. Valdman, J. (ŠK Líně); D16 – 1. Marešová, M. (ŠK 64 Plzeň); H16 – 1. Zdeněk, V., 2. Sedláček, J. (oba ŠK Líně). Podrobné výsledky naleznete zde: http://chess-results.com/tnr535521.aspx (mladší) a http://chess-results.com/tnr535522.aspx.

 

Autorem fotografií je Petr Hrdina. Fotografie naleznete na https://photos.app.goo.gl/ACSWZFEafh6yGBEf7

 

(Milan Jenč)

 

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY v rapid šachu
                      (České Budějovice, 5.9. – 6.9.2020)

První týden v září se konalo Mistrovství České republiky v rapid šachu. I když hygienická opatření nebyla tak přísná jako dnes, organizátoři zamezili přístup divákům do hracího sálu a všichni ve vnitřních prostorách museli nasadit roušky. Hráči tak mohli sundat roušky jen v průběhu partie.  Všichni se s tím poprali statečně a turnaj proběhl v poklidu.

Do Budějovic se sjeli všichni postupující z jednotlivých krajů (200 hráčů). Náš kraj reprezentovalo celkem 11 mladých šachistů.

A jak si děti vedly? Opět výborně. Děti dokázaly, že i v rapidu patří mezi špičku naší republiky.

Nejlépe se dařilo Adéle Janouškové z ŠK Líně, která se stala Mistryní republiky v kategorii do 12 let.

Stříbrnou medaili pro náš kraj vybojoval Matyáš Roubal z Klatov, který startoval v kategorii do 10 let.

Oba si vybojovali přímý postup na další MČR.

V kategorii do 14 let se nejlépe umístil Matouš Hlavina (Sokol Klatovy), obsadil 4. místo.

Další přímé postupy vybojovali v kategorii do 14 let Vítek Vilímek (ŠK Líně), který skončil celkově na 5. místě, a Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň) celkově na 10. místě.  Oba chlapci byli nejlepší v ročníku 2007.

Přímý postup vybojoval i Jan Váňa (Tachov), který skončil v kategorii do 10 na 5. místě. Ve stejné kategorii startoval i Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň), který skončil na pěkném 11. místě, a Kuba Ježek (Letná Plzeň) se umístil na 35. místě.

Další postupové místo vybojoval v kategorii do 12 let Martin Bukvaj (Klatovy), který se celkově umístil na 6. místě. Ve svém ročníku 2009 byl však nejlepší.

V kategorii nejmenších dívek nás reprezentovala Deniska Marešová (ŠK 64 Plzeň) a Eliška Janoušková (ŠK Líně). Obě holky podaly pěkné výkony, ale na postup to nestačilo. Deniska se umístila na 12. místě, Eliška na 17. místě.

V kategorii dívek do 14 let bojovala Anička M. Šafářová (ŠK 64 Plzeň), která se umístila na 22. místě.

Všem dětem patří díky za bojovnost a skvělou reprezentaci kraje. Náš kraj se zařadil mezi velmi úspěšné výpravy.

Výsledky: https://chess-results.com/tnr534012.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE
Fotografie: https://chessvstecbcz.rajce.idnes.cz/2020_MCR_rapid/

(JŠ)

MISTROVSTVÍ EVROPSKÉ UNIE – třikrát to zacinkalo
(Kouty nad Desnou, 15.8. – 22.8.2020)

V polovině srpna začal dlouho očekávaný turnaj Mistrovství Evropské Unie. Tento turnaj byl jedinou možností poměřit své síly se zahraničními hráči. Mistrovství světa a Mistrovství Evropy mládeže byly bohužel z důvodu koronaviru zrušeny.

Do Koutů nad Desnou se nakonec sjelo 103 hráčů z 9 federací.  Z České republiky se zúčastnili téměř všichni medailisté z Mistrovství ČR v kategoriích
8 – 14 let.

Za náš kraj vyrazila devítičlenná výprava - 3 děvčata a 6 chlapců.

Byl to náročný týden, kromě šachů se hrál fotbal, ping pong, vybíjená, bowling, chodilo se do bazénu, někdo vyrazil na houby, někdo jen tak na vycházku. Prostě prima 10 dní. I pro rodiče to byl nabitý program.

A jak si naše děti vedly?

Výborně, opravdu v silné konkurenci „naše děti“ ukázaly, že patří ke špičce nejen v ČR, ale že se neztratí ani na poli mezinárodním. Celkem si děti přivezly tři medaile, jednu zlatou a dvě bronzové.

Zlatou medaili a titul Mistryně Evropské Unie do 12 let si vybojovala Adéla Janoušková (ŠK Líně). Ve stejné kategorii bronzovou medaili získala Sibyla Řezníčková (Tachov)a v kategorii dívek do 8 let bronzovou medaili přihodila Eliška Janoušková (ŠK Líně).

Ale i ostatní zaslouží velkou pochvalu.

Honzík Váňa (Tachov) obsadil v kategorii do 10 let skvělé 4. místo, Matyáš Roubal (Klatovy) skončil na 13. místě.
František E. Škutil si v kategorii do 12 let vybojoval 14. místo.
Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň) se umístil v kategorii do 14 let na 9. místě, Vítek Vilímek (ŠK Líně) na 17. místě a Jakub Valdman (ŠK Líně) obsadil 21. místo.

Děti měly možnost se připravovat a rozebírat partie se zkušenými trenéry jako je FM Lukáš Vlasák, FM Jiří Tůma, IM Stanislav Jasný, IM David Kaňovský, GM Petr Velička, Lukáš Weissmann.

Všem dětem patří velké poděkování za skvělou reprezentaci plzeňského kraje.

Výsledky: https://chess-results.com/tnr531988.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30
Fotogalerie: https://sachysvetla.rajce.idnes.cz/EUYCC_2020

(JŠ)

Krajský přebor mládeže do 16 let + Krajský přebor mateřských škol
(Plzeň Radobyčice, 4. – 5.7.2020)

 

První prázdninový víkend (04.-05.07.2020) se v radobyčické sokolovně uskutečnil v náhradním termínu KP mládeže do 16 let a KP mateřských škol. I když se pořadatelé z ŠK Líně trochu obávali nízké účasti, neboť některé děti již odjely na letní tábor na dovolenou s rodiči, nakonec si cestu do Radobyčic našlo 57 dítek. Řada hráčů s přímým postupem dala přednost účasti na turnaji v Českých Budějovicích, zařazeného do projektu ŠSČR Scouting, otevřela se tak možnost pro hráče náležící do širší krajské špičky, aby se porvali o 3 postupová místa na Mistrovství Čech v každé kategorii.

Přestože došlo k uvolnění některých hygienických opatření, např. přestala platit povinnost nosit roušky uvnitř místnosti, drželi se pořadatelé pokynů Ministerstva zdravotnictví i ŠSČR. Sportovní areál v Radobyčicích naštěstí umožňuje trávit čas po odehrání partií ve venkovních prostorách, takže jsme nemuseli řešit nadměrnou kumulaci lidí na jednom místě. Šachový materiál byl po každém kole dezinfikován a dezinfekce byla k dispozici pro účastníky i v obou hracích sálech.

Krátce k výsledkům turnaje: V KP mateřských škol zvítězil Tomáš Zelenka (TJ Košutka Plzeň), za ním se umístil Lukáš Křivka (TJ Sokol Plzeň-Letná) a bronz bral Richard Plic (TJ Košutka Plzeň). V kategorii H8 si zlatou medaili odnesl Jiří Hoffmann (ŠK 64 Plzeň), stříbro patří T. Zelenkovi a bronz L. Křivkovi. Kategorii H10 ovládl Vojtěch Jančík (TJ Sokol Plzeň-Letná) před Adamem Rudlofem (Sokol Domažlice) a Danielem Kreuzmanem (ŠK Sokol Klatovy). Mezi stejně starými dívkami kralovala Eliška Janoušková (ŠK Líně), druhá skončila Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy) a třetí Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň). V kategorii H12 vybojoval zlato Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň) před Martinem a Janem Bukvajovými (oba ŠK Sokol Klatovy). Artem Mametev (ŠK 64 Plzeň) získal primát v kategorii H14, druhé místo patří Janu Váňovi (ŠK Tachov) a třetí Františku Eliáši Škutilovi (ŠK Dvorec). Ve stejné věkové kategorii dívek si nejlépe vedla Anna Marie Šafářová (ŠK 64 Plzeň), následovaní svojí klubovou kolegyní Natálií Křenovou a Denisou Dominikovou (Sokol Domažlice). V nejstarší věkové kategorii H16 se z vítězství radoval Jan Langmajer (ŠK 64 Plzeň), před Jakubem Valdmanem (ŠK Líně) a Jáchymem Handlovským (Sokol Domažlice). Nejlepší dívkou se stala Michaela Marešová (ŠK 64 Plzeň). Podrobné výsledky najdete na http://chess-results.com/.

Turnaj finančně podpořil Městský obvod Plzeň 3, ceny v turnaji HD10 předávala radní Plzeňského kraje, Mgr. Radka Trylčová.

(Milan Jenč)

 

 

KRAJSKÝ PŘEBOR V RAPID ŠACHU – SERIÁL AMPÉR

sezóna 2019/2020

Bohužel v letošním roce jsme byli nuceni zkrátit seriál rapid turnajů o jeden, celkem se teda konalo pouze 5 turnajů. Do konečného pořadí se počítaly 4 nejlepší výsledky. Celkem se těchto turnajů zúčastnilo rekordních 154 hráčů.Nejlepšími hráči se stali:

D8: 1. Janoušková Eliška (Líně), 2. Šilhánková Simona (Líně), 3. Jenčová Anna (Líně)

H8: 1. Kreuzman Daniel (Klatovy), 2. Ježek Jiří (Letná) 3. Jenč Jakub (Líně)

D10: 1. Strnadová Barbora (Líně), 2. Marešová Denisa (64Plzeň), 3. Nová Anežka (Klatovy)

H10: 1. Bludský Hynek (64Plzeň), 2. Ježek Jakub (Letná), 3. Bludský Vít (64Plzeň)

D12: 1. Janoušková Adéla (Líně), 2. Řezníčková Sibyla (Tachov), 3. Černá Miriam (Petřín)

H12: 1. Roubal Matyáš (Klatovy), 2. Bukvaj Martin (Klatovy) 3. Škutil František E. (Dvorec)

D14: 1. Šafářová A. Marie (64Plzeň), 2. Hejlová Adéla (Líně), 3. Folková Markéta (Petřín)

H14: 1. Vilímek Vít (Líně), 2. Janouš Marek (64Plzeň), 3. Valdman Jakub (Líně)

Open-D: 1. Marešová Michaela (64Plzeň), 2. Hrdinová Jolana (Kaznějov),

Open: 1. Dofek Tomáš (Domažlice), 2. Mastný Theodor (Petřín) 3. Denk Lukáš (Klatovy)


Na vítěze čekaly poháry, medaile a drobné ceny.

 

Postupujícím na MČR v rapid šachu gratulujeme a budeme držet palce.

 

ZMĚNA TERMÍNOVÉHO KALENDÁŘE – dohrání soutěží

 

VV ŠSPK s ohledem na mimořádnou situaci a povinnosti dodržení všech opatření proti

pandemii koronaviru COVID -19, dále v souladu s rozhodnutím STK ŠSČR ze dne 15. 5. 2020 –

viz stránky ŠSČR-Přehled soutěží řízených STK ŠSČR - stav k 15. 05. 2020, zejména s odkazem

na bod Krajské soutěže, odstavec 3 > nejpozdější termín dohrání dne 28. 06. 2020 a se snahou

o co největší regulérnost jednotlivých krajských soutěží a dohrávaných utkání rozhodl takto:

Termíny jednotlivých kol:

KP1:

10. kolo – 13. 06. 2020

11. kolo – 14. 06. 2020

KP2:

10. kolo – 27. 06. 2020

11. kolo – 28. 06. 2020

KP3:

10. kolo – 13. 06. 2020

11. kolo – 14. 06. 2020

Soutěže se budou dohrávat za hygienických podmínek, stanovených pro dohrání

soutěží družstev ŠSČR v článku Soutěže družstev – dohrávání ze dne 1. 5., AKTUALIZOVANÉHO

dne 14. 05. 2020

(https://www.chess.cz/souteze-druzstev-aktualizace/)

Jsme si vědomi kolize termínu 10. kola KP2 s KP družstev starších žáků, ale tato kolize

byla projednána s KM a se zástupci jednotlivých dotčených klubů – všichni zástupci

(Domažlice, Dvorec, Kaznějov, Klatovy, Líně, ŠK 64) potvrdili, že v této složité termínové situaci

tento stav akceptují.

Pořádající oddíl je povinen výše uvedené podmínky zajistit.

STK situaci projednala a rozhodla, jak výše uvedeno.

V Plzni 15. 05. 2020

Za STK ŠSPK

David Pelikán, předseda

VV ŠSPK jako orgán, odpovědný za termínový kalendář projednal situaci „per rollam“

s následujícím výsledkem: Šest členů VV (ze 6) zaslalo písemný souhlas. Změna termínové

listiny v důsledku COVID-19 byla schválena a platí ode dne 16. 05. 2020.

Za VV ŠSPK

Míra Sunek, předseda

Poznámka: Na jakékoliv další případné změny hracích podmínek bude reagováno!

 

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY MLÁDEŽE – dvě medaile
(Kouty nad Desnou, 7.3. – 14.3.2020)

 

V týdnu od 7. března začalo v Koutech nad Desnou Mistrovství České republiky v kategoriích 10 – 16 let.

 

Celkem se sjelo do Koutů přes 200 nejlepších hráčů a hráček z celé České republiky. Náš kraj v letošním roce reprezentovalo 6 chlapců a 6 dívek.

 

Bohužel turnaj byl narušen současnou situací a pořadatelé byli nuceni turnaj ukončit po 7. kole.

 

 

A jak to dopadlo – pro náš kraj výborně, máme dvě medaile.

 

Zlatou medaili a titul Mistryně republiky získala Adéla Janoušková (ŠK Líně). Adélka získala titul Mistryně republiky již třikrát po sobě, což je opravdu neuvěřitelný výkon. Adi je bojovnice a za poslední tři MČR neprohrála ani jednu partii.  Adélka se tím zařadila mezi nejúspěšnější hráče, a pokud to situace dovolí, vyrazí již počtvrté na Mistrovství světa. ČR už reprezentovala na MS v Gruzii, MS ve Španělsku a MS v Číně. Adéla získala 6 bodů/7 partií.

 

Bronzovou medaili získal Matyáš Roubal (Sokol Klatovy). Matyáš hrál Mistrovství ČR poprvé a hned ukázal, že i ostřílené hráče ve své kategorii  dokáže pěkně potrápit. Za přehrání určitě stojí jeho partie z 5. kola, odkaz níže.

Matyáš si vybojoval postup na Mistrovství Evropské Unie. Matyáš získal 5 bodů.

 

Velmi dobře zahrál Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň), kterému jen o chloupek uteklo medailové umístění. Bramborová příčka je velký úspěch a Marek potvrdil, že je ve svém ročníku pořád ten nejlepší.

 

Pro Jakuba Kůsu (Sokol Klatovy) zkrácení turnaje znamenalo spíše zklamání, jistě by v dalších kolech dokázal zabojovat a pozici určitě vylepšil. Ale i tak si zaslouží velkou pochvalu. Po 7. kole to stačilo na 6. místo.

 

Ale i ostatní hráči zasluhují pochvalu.

 

Sibyla Řezníčková (ŠK Tachov) se již tradičně umístila v první desítce. Čtyři body jí přinesly krásné 9. místo.

 

Matouš Hlavina (Sokol Klatovy) uhrál 4 body a to mu přineslo celkové 10. místo.

 

Honzík Váňa (ŠK Tachov) měl bohužel trošku smůlu. Po 5. kole byl průběžně na medailových pozicích, bohužel po dvou nešťastných prohrách v 6. a 7. kole skončil s 3,5 body na 10. místě. Pro Honzíka bohužel ukončení turnaje po 7. kole nebylo příliš výhodné.

 

Eliška Janoušková (ŠK Líně) si zahrála kategorii do 10 let, i když věkově spadá teprve do kategorie do 8 let. Eliška uhrála 4 body a umístila se na krásném 12. místě. Ve svém ročníku byla nejlepší.

 

Michaela Marešová (ŠK 64 Plzeň) získala tři body a celkem obsadila 13. místo. Míša by určitě ještě zabojovala.

 

Vítkovi Vilímkovi (ŠK Líně) se tentokrát moc nedařilo, ale už jen to, že měl šanci si zahrát s těmi nejlepšími na MČR je velmi dobré. S dvěma body skončil na 21. místě.

                                                 

Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň) uhrála 2,5 bodu a to po 7. kole stačilo na 25. místo. Deniska by určitě v dalších kolech zabojovala a nějaký bodík ještě získala. Stejně jako Katerina Stepanyshyn (ŠK 64 Plzeň), která získala celkem dva bodíky a to jí přineslo 29. místo.

 

Všichni účastníci si zaslouží pochvalu a poděkování za reprezentaci kraje.

 

Podrobné výsledky najdete na:

http://chess-results.com/tnr519685.aspx?lan=5&art=1&rd=7&fed=CZE&turdet=YES

 

Jednotlivé partie si můžete přehrát

http://online.chess.cz/MCR_JaM_2020/partie/dgt_chesstheatre.htm

 

 

Ukázková partie Matyáše:

https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/czech-youth-championship-2020-u10/5/1/5

 

 

Poděkování patří i pořadatelům za skvěle zorganizovanou akci. Pro rodiče, trenéry a děti byly připraveny přednášky na zajímavá témata.

 

 

(Jana Šilhavá)

 

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

(Kouty nad Desnou, 7. – 14.3.2020)

V sobotu začíná nejvyšší soutěž mládeže – Mistrovství České republiky v kategoriích 10 – 16 let. Turnaj se hraje ve vážném tempu a první dva vítězové postupují na Mistrovství světa a Mistrovství Evropy.

Chlapci postupují na Mistrovství ČR z turnajů MČech a MMoravy. Děvčata hrají turnaj jako Open.  Letošní rok byl na postupy velice úspěšný a v některých kategoriích máme dokonce i více hráčů.

Náš kraj budou reprezentovat:

Kategorie D10:
Eliška Janoušková (ŠK Líně)
Denisa Marešová (ŠK64 Plzeň)

Kategorie D12:
Adéla Janoušková (ŠK Líně)
Sibyla Řezníčková (Tachov)
Katerina Stepanyshyn (ŠK64 Plzeň)

                                                                                  Kategorie D16:
                                                                                  Michaela Marešová (ŠK64 Plzeň)

                                                                                  Kategorie H10:
                                                                                  Matyáš Roubal (Klatovy)
                                                                                  Jan Váňa (Tachov)
           
                                                                                  Kategorie H14:
                                                                                  Marek Janouš (ŠK64 Plzeň)
                                                                                  Matouš Hlavina (Klatovy)
                                                                                  Vít Vilímek (ŠK Líně)

                                                                                  Kategorie H16:
                                                                                  Jakub Kůsa (Klatovy)

Pro naše reprezentanty uspořádala KM ŠSPK ve spolupráci s ŠK Líně soustředění před MČR, kde kvalifikovaní trenéři děti připravili na úskalí koncovek. 

Jak si naši reprezentanti vedou, můžete sledovat i online na stránkách ŠSČR
https://www.chess.cz/mistrovske-souteze/souteze-mladeze/mistrovstvi-cr-do-16-let/

 

Našim reprezentantům přejeme hodně štěstí.

(Jana Šilhavá – předsedkyně KM ŠSPK)

 

 

 

TURNAJ KLATOVSKÁ VĚŽ 4
(
Dlouhý Újezd, 8.2.2020)

 

Turnaj se konal v prostorném sále KD Dlouhý Újezd. Účastnilo se 7 žáků v kategorii 5.-9. třída, 13 účastníků v kategorii 1.-4. třída a dva účastníci v kategorii mateřská škola. Turnaj starších se hrál systémem každý s každým a turnaj mladších švýcarským systémem.Ve starší kategorii zvítězil Václav Konjata (5,5b) před Le Quoc Anh Davidem (4,5b) a Kristiánem Dachem(4b). Nejlepší ze starších dívek byla Adéla Hejlová. V kategorii I.stupeň byl nejlepší Matěj Křivka (5,5b) před Jakubem Garayem (5,5b) a Janem Křivkou (4,5b). V kategorii mateřských škol byl první Tomáš Zelenka (4b) před Jakubem Jenčem (2,5b). Všichni účastníci obdrželi drobné ceny. Konání turnaje podpořilo město Tachov a Plzeňský kraj.

 

Aleš Jakl

 

Foto: Truksa

 

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr515416.aspx?lan=5
http://chess-results.com/tnr515415.aspx?lan=5

 

Amper 4 Klatovy

 

 

    

 

V sobotu dne 25. ledna uspořádal Šachklub Sokol Klatovy v místní sokolovně  4. turnaj KP mládeže v rapid šachu. Do Klatov se sjelo celkem 77 mladých šachistů ze všech koutů Plzeňského kraje. Hrálo se ve dvou turnajích mladší a starší na 7 kol tempem 20 minut na partii bez přidávání. V turnaji mladší určené pro děti do 8 a 10 let si to o vítězství rozdali bratři Bludští z ŠK 64 Plzeň, když se z vítězství radoval Hynek ziskem 6,5 bodů, s půlbodovým náskokem před svým bratrem Vítem. Ze třetího místa se díky zisku 5 bodů a nejlepšímu pomocnému hodnocení radoval Vojta Jančík ze Sokola Plzeň Letná. Turnaj starších opanoval ziskem 6,5 bodu Vít Vilímek z ŠK Líně s bodovým náskokem před svým klubovým kolegou Jakubem Valdmanem. Třetím místem příjemně překvapil domažlický Jáchym Handlovský.

 

Pořadí jednotlivých kategorií:

Kategorie H8

Kategorie D8

Poř.

Jméno

 

Body

Poř.

Jméno

 

Body

1.

Kreuzman Daniel

Sokol Klatovy

5

1.

Janoušková Eliška

ŠK Líně

4,5

2.

Ježek Jiří

Plzeň-Letná

3

2.

Šilhánková Simona

ŠK Líně

3

3.

Jenč Jakub

ŠK Líně

3

3.

Jenčová Anna

ŠK Líně

2,5

Kategorie H10

Kategorie D10

Poř.

Jméno

 

Body

Poř.

Jméno

 

Body

1.

Bludský Hynek

ŠK 64 Plzeň

6,5

1.

Marešová Denisa

ŠK 64 Plzeň

4,5

2.

Bludský Vít

ŠK 64 Plzeň

6

2.

Strnadová Barbora

ŠK Líně

4

3.

Jančík Vojtěch

Plzeň-Letná

5

3.

Nová Anežka

Sokol Klatovy

4

Kategorie H12

Kategorie D12

Poř.

Jméno

 

Body

Poř.

Jméno

 

Body

1.

Roubal Matyáš

Sokol Klatovy

5

1.

Janoušková Adéla

ŠK Líně

4,5

2.

Bukvaj Jan

Sokol Klatovy

5

2.

Řezníčková Sibyla

ŠK Tachov

4,5

3.

Bukvaj Martin

Sokol Klatovy

5

3.

Dominiková Denisa

So Domažlice

3

Kategorie H14

Kategorie D14

Poř.

Jméno

 

Body

Poř.

Jméno

 

Body

1.

Vilímek Vít

ŠK Líně

6,5

1.

Šafářová Anna Marie

ŠK 64 Plzeň

4

2.

Valdman Jakub

ŠK Líně

5,5

2.

Křenová Natálie

ŠK 64 Plzeň

3

3.

Handlovský Jáchym

So Domažlice

5,5

3.

Hejlová Adéla

ŠK Líně

2

Kategorie OPEN

Poř.

Jméno

 

Body

1.

Dofek Tomáš

So Domažlice

4

2.

Kopčil Richard

Petřín Plzeň

4

3.

Hodl Vojtěch

ŠK 64 Plzeň

4

 

Turnaj probíhal svižným tempem bez jakýchkoliv protestů, pořadatelé nemuseli řešit žádné spory, za což by chtěli všem zúčastněným poděkovat. Pořadatelé připravili pro účastníky i doprovod z řad trenérů a rodičů anketu, kde se všichni mohli vyjádřit, zda preferují hrací tempo bez přidávání  času nebo by uvítali přechod na moderní tempa s přídavkem, tak jako se hrají turnaje ve všech ostatních krajích a republikové a mezinárodní turnaje. Většina těch, kteří se vyjádřili, se přiklonila ke změně tempa s přidáváním, což je určitě k zamyšlení pro krajskou komisi mládeže, která připravuje rozpis soutěží.

Pořadatelé se těší na setkání s účastníky na některém s dalších turnajů mládeže nebo při letním šachovém festivalu O pohár města Klatov 2020, který se bude konat ve dnech 4.-12.7.2020.

 

(Karel Nováček)

 

ZIMNÍ OLYMPIÁDA DĚTÍ A MLÁDEŽE

 

Karlovarský kraj letos hostil od 19. do 24. ledna zimní olympiádu dětí a mládeže. Na sportovištích soutěžilo v 11 sportech celkem více než 1400 sportovců. Zastoupení na této velké akci měli i šachisté. Hrálo se v Karlových Varech v nádherném prostředí Hotelu Thermal. Náš Plzeňský kraj reprezentovali v kategoriích: nejmladší žáci Jan Váňa, mladší žáci Marek Janouš, starší žáci Petr Flajšman a za dívky bojovala Adriana Málková. V každé z kategorií hrálo 14 dětí reprezentujících své kraje. Turnaj jednotlivců se hrál v pondělí a v úterý na 7 kol rapidovým tempem 2x25 min + 10 sec za tah. Ve velké konkurenci si z našich dětí nejlépe vedla Adriana Málková, která vybojovala skvělé 4. místo a zaslouží velikou pochvalu. Honza Váňa vybojoval 8. místo, Marek Janouš a Petr Flajšman obsadili 11. místa.

Ve středu a ve čtvrtek se hrál další turnaj, tentokrát krajských družstev a o nasazení rozhodoval dosažený počet bodů ze soutěže jednotlivců. Systém hry byl pro šachy trochu zvláštní, protože se hrálo na jeden zápas vyřazovacím systémem. My jsme byli nasazení jako 10. tým a nastoupili jsme proti 7. družstvu, to byl Kraj Vysočina. Výsledek utkání skončil 2:2, ale prohra na 1. šachovnici rozhodla, že soupeř postoupil a my jsme hráli s Prahou jen v souboji o 9. místo. Tady se hrálo na dva zápasy a v případě nerozhodného výsledku by došlo na 3. rozhodující utkání. První ze soubojů jsme prohráli 1:3 a druhé, které jsme vyhráli jen  2,5:1,5, stačilo celkově jen na 10. místo.

Závěrem chci poděkovat všem dětem za vynikající spolupráci a ještě jednou pogratulovat Adrianě Málkové za super výsledek.

Výsledky najdete na http://chess-results.com/tnr508545.aspx?lan=5&art=0

Zdeněk Flajšman

 

 

BESEDA S LEGENDOU ŠACHU
(Plzeň, 14.12.2019)

 

Šachovým svaz Plzeňského kraje ve spolupráci s ŠK Líně uspořádal besedu s velkou osobností šachové historie panem Vlastimilem Hortem.

 

Beseda se uskutečnila v prostorách 13. základní školy Plzeň ihned po skončení dětského turnaje Ampér č. 3. Hráči turnaje a jejich doprovod mohli tedy využít jedinečnou příležitost k setkání s legendou našeho i světového šachu. Setkání se nakonec zúčastnilo cca 40 zájemců.

 

Pan Vlastimil Hort nás provedl svojí úspěšnou šachovou kariérou. Zmínil své šachové začátky i největší úspěchy, včetně legendárního vítězství nad Lvem Polugajevským v zápase století SSSR – svět.

                                                                                    

Velký zájem vzbudilo také vyprávění o tragickém příběhu největšího z velkých – mistra světa 1972 – 1975 Roberta Jamese Fischera.

 

Pan Hort ochotně odpověděl na všechny položené dotazy – včetně otázky „hrál jste někdy v Číně?“  

 

ŠSPK děkuje všem dobrovolníkům, kteří pomohli při organizaci této akce. Akce se konala za finanční                                                                                                                                                                                     podpory Plzeňského kraje.

                                                                                                                                                                                   (J.Š.)

 

 

KRAJSKÝ  PŘEBOR  ŽÁKŮ –  AMPÉR 03 / 2019
(Plzeň, 14. 12.2019)

V sobotu  14.prosince 2019  se  sešli  přední   znalci šachové hry – naši žáci   k sehrání  dalšího  dílu   krajského  přeboru –  Ampér 03 .  Hrálo  se

v příjemném  prostředí  školní  jídelny 13. ZŠ  v Habrmannově ulici

v Plzni. Hráči  měli možnost např.vyzkoušet jak vyhrát věžovou koncovku se dvěma  spojenými pěšci.   Z mnohých hráčů  rostou budoucí  přední hráči  v  Čechách,  možná i budoucí  reprezentanti. 

Výsledky  v kategoriích  :

D 08 – 1. Šihánková S. -  ŠK  Líně  3 body,   2. Bušková Lucie - Petřín  2,0

H 08 –  Kreuzman D. - Sokol Klatovy 4,5, Halmeš David – Dvorec  4,0

             3. Ježek Jiří  - Plzeň Letná  3,0.

D 10 – 1. Strnadová Barbora – Líně  4,0 ,  2. Blahovcová  L. - Líně  3,5

             .. 3. Wachtlová  Alena   3,0 .

H 10 –  1. Bludský Hynek 6,5,  2. Bludský Vít  6,5  - oba ŠK 64 Plzeň.

             .. 3. Ježek  Jakub  Plzeň – Letná  5,0.

D 12 – 1. Černá Miriam - Petřín Plzeň 4,0   2.  Řezníčková S.- Tachov  4,0

             ..  3. Škodová Marie  - Petřín  Plzeň   3,0.

H 12 –  1. Roubal Matyáš  6,0  2. Bukvaj Martin 5,0   oba Sokol Klatovy

              .. 3. Škutil  František Eliáš  -  Dvorec   5,0.

D 14 –  1. Šafářová Anna  Marie -  ŠK 64 Plzeň  3,5

              .. . Hejlová  Adéla – Líně  2,0.

H 14 –  1. Janouš Marek – ŠK 64 Plzeň 6,0   2. Vilímek Vít  -  5,5

             .. 3. Do Quang Huy   5,0   oba  ŠK Líně 

OPEN     1.  Dofek T.  -  Sokol Domažlice  5,0    2. Mastný Theodor  5,0

             ..  3. Škoda  Jiří   4,5  oba  SK  Petřín Plzeň.

 ( J. KU )

 

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr498783.aspx?lan=5

http://chess-results.com/tnr498781.aspx?lan=5

 

 

KRAJSKÝ PŘEBOR V RAPID ŠACHU – AMPÉR 2

(Tachov, 23.11.2019)

 

 

 

Druhý turnaj ze série rapid turnajů Ampér uspořádal oddíl ŠK Tachov ve Sportovní hale v Tachově. Malí šachisté a šachistky zde bojovali o postup na Mistrovství ČR v rapid šachu mládeže. Turnaje se zúčastnilo rekordních 86 žáků, takže sál praskal ve švech. Hrály se 2 turnaje švýcarským systémem.

 

Výsledky v kategoriích:

 

H8 1.místo Daniel Kreuzman, 2.místo Jiří Ježek, 3.místo Martin David

D8 1.místo Eliška Janoušková, 2.místo Simona Šilhánková, 3.místo Anna Jenčová

H10 1.místo Hynek Bludský (vyhrál všech 7 partií), 2.místo Vojtěch Jančík, 3.místo Jakub Ježek

D10 1.místo Barbora Strnadová, 2.místo Denisa Marešová, 3.místo  Anežka Nová

H12 1.místo Matyáš Roubal (věkem v H10), 2.místo Jan Váňa, 3.místo František Eliáš Škutil

D12 1.místo Adéla Janoušková, 2.místo Sibyla Řezníčková, 3.místo Miriam Černá

H14 1.místo Vít Vilímek, 2.místo Marek Janouš, 3.místo Artem Mametev

D14 1.místo Markéta Folková, 2.místo Adéla Hejlová

Open 1.místo Jakub Kopčil, 2.místo Marešová Michala, 3.místo Tomáš Dofek

 

 

Děti nasbíraly nové šachové zkušenosti a odnesly si drobné ceny a diplomy. Konání turnaje podpořil Plzeňský kraj.

 

(Aleš Jakl)

 

Podrobné výsledky najdete na

https://chess-results.com/tnr492934.aspx?lan=5

https://chess-results.com/tnr492935.aspx?lan=5

 

 

MISTROVSTVÍ ČECH DO 8 a 10 LET – zlato a stříbro do našeho kraje
(Most, 13.11. – 17.11.2019)

 

 


V termínu 13.11. – 17.11.2019 se konalo v Mostě Mistrovství Čech kategorií 8 – 10 let. Kategorie do 8 let se hraje rapidovým tempem a není postupová, kategorie do 10 let se hraje vážným tempem a chlapci bojují o postup na Mistrovství České republiky. Tohoto mistrovství se zúčastnili nejlepší chlapci z jednotlivých krajů. Celkem se do Mostu sjelo 96 účastníků. 60 jich startovalo v kategorii do 10 let, 36 pak v kategorii do 8 let.

Plzeňský kraj letos reprezentovali:
kategorie do 10 let – Jan Váňa (Tachov), Matyáš Roubal (Klatovy), Vít a Hynek Bludský (64 Plzeň), Jakub Ježek (Plzeň-Letná) a  Deniska Marešová (64 Plzeň)
kategorie do 8 let – Eliška Janoušková (Líně), Daniel Kreuzmann (Klatovy), Anička Jenčová (Líně), Jiří Hoffmann (64 Plzeň), Simonka Šilhánková (Líně).

V obou kategoriích se v posledním kole bojovalo naplno. Ani jedna partie na předních šachovnicích neskončila remízou. Bojovalo se postup nepostup.

A jak to dopadlo?

Zlatou medaili a titul Mistryně Čech do 8 let si přivezla Eliška Janoušková (ŠK Líně), která se neztratila ani mezi chlapci a vybojovala si celkově 4. místo.
O další medaili se zasloužil v kategorii do 10 let Matyáš Roubal (Klatovy), který v posledním kole dokázal svého soupeře přehrát a u místil se celkově na 2. místě.

Trošku smůlu měl Honzík Váňa (Tachov), který bohužel v posledním kole prohrál a skončil na prvním nepostupovém místě (9.). Ale i tak velmi dobré umístění.
A Simonka Šilhánková skončila v dívkách do 8 let na nepopulárním bramborovém místě.

Pochvalu si jistě zaslouží i ostatní hráči našeho kraje:

v kategorii HD10 obsadili:
Denisa Marešová – 8. místo
Vít Bludský – 14. místo
Hynek Bludský – 21. místo
Jakub Ježek – 26. místo

v kategorii do 8 let obsadili:
Anna Jenčová – 7. místo
Daniel Kreuzman – 11. místo
Jiří Hoffmann – 26. místo

Všem patří velké poděkování za skvělou reprezentaci kraje. Postupujícím přejeme hodně úspěchů na Mistrovství České republiky.

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr484244.aspx?lan=5&art=1&rd=9

Video o šachovém klání najdete na
https://www.youtube.com/watch?v=X_1ylPi8fu8

(J.Š.)

 

KRAJSKÝ PŘEBOR JEDNOTLIVCŮ 2019

 

 

 

Letošní krajský přebor se hrál za pěkné účasti 28 hráčů a byla sehrána řada bojovných partií. Turnaje se bohužel nezúčastnila žádná žena a pouze jeden junior.

 

Zvítězil Radek Turner (ŠK Líně), který svým soupeřům povolil pouze dvě remízy, druhé místo obsadil  trochu překvapivě, ale zaslouženě Jiří Hodan (Petřín) a třetí se umístil Daniel Kříž (HeřNýř).

 

V kategorii juniorů obsadil bez konkurence v podstatě začínající šachistaVáclav Konjata (Košutka), v celkovém pořadí 21. místo se ziskem 4 bodů!

Kategorie seniorů měla 12 účastníků a zvítězil Josef Kohout (Loko Plzeň) se ziskem 5,5 bodu a v celkovém pořadí obsadil 8. místo.

Během turnaje který řídili rozhodčí Václavík a Bouše nedošlo ke sporům či závažným reklamacím.

 

Výsledky na : http

://chess-results.com/tnr482916.aspx?lan=5

  

Václav Václavík

KLATOVSKÁ VĚŽ 1 – turnaj pro začátečníky

(Zbůch, 9.11.2019)

V sobotu 09.11. 2019 byl ve Zbůchu, obci se slavnou havířskou minulostí, zahájen nový ročník seriálu pro začínající šachisty Klatovská věž. Na první turnaj se do zdejší základní školy sjelo 62 účastníků z celého Plzeňského kraje. Pořadatelstvím byl pověřen ŠK Líně ve spolupráci se ZŠ Zbůch. Turnaj finančně podpořila obec Zbůch, přispěla na nákup věcných cen pro všechny účastníky. Slavnostního zahájení se zúčastnila i paní místostaroska Jana Zajptová, která všem popřála mnoho úspěchů. Soutěžilo se tradičně ve třech kategoriích, MŠ  a žáci 1. st. ZŠ hráli společný turnaj (42 účastníků), 2. st. ZŠ (20 účastníků) měl také samostatný turnaj. Po sedmi kolech napínavých bojů byly známy výsledky, předány diplomy vítězům a věcné ceny všem, kteří našli odvahu porovnat své šachové dovednosti s ostatními. Medailisté jednotlivých kategorií:

           MŠ dívky: 1. Strnadová, V. (MŠ Město Touškov),

           MŠ hoši: 1. Zelenka, T. (TJ Košutka Plzeň), 2. Jenč, J. (ŠK Líně), 3. Lukáš, M. (MŠ Klatovy),

           1. st. ZŠ dívky: 1. Strnadová, B. (ŠK Líně), 2. Krmíčková, I. (SK Petřín Plzeň), 3. Hendrychová, T. (2. ZŠ Plzeň),

           1. st. ZŠ hoši: 1. Macho, M. (TJ Sokol Plzeň-Letná), 2. Rojík, A. (ZŠ Dobromysl Plzeň), 3. Dundr, V. (ŠK Sokol Klatovy),

           2. st. ZŠ hoši: 1. Hodl, V. (ŠK 64 Plzeň), 2. Konjata, V. (TJ Košutka Plzeň), 3. Plic, E. (TJ Košutka Plzeň).

Podrobné výsledky najdete zde: http://chess-results.com/tnr487653.aspx (MŠ + 1. st. ZŠ) a http://chess-results.com/tnr487654.aspx (2. st. ZŠ). Autorem fotografií je Petr Hrdina z Kaznějova.

Milan Jenč

MISTROVSTVÍ ČECH DO 16 LET – zase to zacinkalo
(Kořenov, 27.10. – 2.11.2019)V termínu 27.10. – 2.11.2019 se konalo v Kořenově Mistrovství Čech kategorií do 12 – 16 let. Letos se tohoto mistrovství zúčastnilo celkem na 228 hráčů a hráček, těch nejlepších z jednotlivých krajů.

Plzeňský kraj měl poměrně početné zastoupení.
V nejstarší kategorii do 16 let nás reprezentoval Petr Flajšman, Honza Langmajer, Vojta Matějíček, Tomáš Dofek, z holek pak Adriana Málková, Míša Marešová Majda Šafářová.
V kategorii do 14 za náš kraj nastoupili Matouš Hlavina, Vítek Vilímek, Denis Kasík, Kuba Valdman, Jáchym Handlovský, Anna Marie Šafářová, Natálie Křenová.
A v nejmladší kategorii do 12 let si zahráli Matyáš Roubal, Martin Bukvaj, Jan Váňa, Tadeáš Velkoborský, Adéla Janoušková, Denisa Dominiková.

Mistrovství se hraje na 9 kol vážným tempem. Každé ráno jedno kolo. Po skončení partie byli k dispozici trenéři, kteří dětem pomohli rozebrat jejich partie. Odpoledne děti měly volno a mohly vyrazit do blízkého okolí.

Turnaj byl opravdu napínavý do samého konce. Vzhledem k tomu, že chlapci hrají především o postup na Mistrovství ČR (je jen 8 míst), v posledním kole, kdo má dostatečný náskok hraje spíše na jistotu, někdo bojuje jak o život. Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo si medailové příčky rozdělí a komu postup uteče.

A jak to dopadlo?

Zlatou medaili a titul Mistryně Čech si přivezla Adéla Janoušková (ŠK Líně), která dokonce vybojovala postup i mezi chlapci (celkově 5.).
O další medaili se zasloužil Matouš Hlavina (Klatovy), který v posledním kole dokázal zabodovat a obsadil celkově třetí místo.
Velký úspěch zaznamenal i Vítek Vilímek (ŠK Líně), kterému bronzová příčka utekla o horší pomocné hodnocení. Ze 4. místo Vítek postupuje na MČR, kde se jistě pokusí získat medaili.
Těsně medaile utekla i Míše Marešové (ŠK 64 Plzeň).
Další, kdo si zajistil postup, byl Matyáš Roubal (Klatovy), který skončil na krásném 7. místě. Matyáš ještě patří do nižší kategorie, takže skvělý úspěch.

Ale i ostatní si zaslouží pochválit.

V kategorii HD12:
Jan Váňa – 14. místo
Martin Bukvaj – 36. místo
Tadeáš Velkoborský – 57. místo
Denisa Dominiková – 22. místo

Kategorie HD14:
Jakub Valdman – 36. místo
Jáchym Handlovský – 62. místo
Denis Kasík – 66. místo
Anna Marie Šafářová – 16. místo
Natálie Křenová – 23. místo

Kategorie HD16:
Petr Flajšman – 30. místo
Jan Langmajer – 35. místo
Vojtěch Matějíček – 39. místo
Adriana Málková – 6. místo
Magdaléna Šafářová – 16. místo

Všem patří velké poděkování za skvělou reprezentaci kraje. Postupujícím přejeme hodně úspěchů na Mistrovství České republiky.

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr481231.aspx?lan=5&art=1&rd=9&turdet=YES

(J.Š.)

KRAJSKÝ PŘEBOR V RAPID ŠACHU – AMPÉR 1
(Nepomuk, 12.10.2019)Turnajem v Nepomuku odstartoval v sobotu 12. října další ročník šachových soutěží. Již tradičně jsme pořádali 1. turnaj ze série turnajů, který je určený pro mladé šachisty.  Ti nejlepší v celkovém hodnocení si zajistí postup na Mistrovství České republiky. Opět jsme využili výborné zázemí zdejší základní školy, kam si cestu na turnaj tentokrát našlo rekordních 85 hráčů a hráček. Turnaj se hrál tradičně na 7 kol a pro nejlepší v jednotlivých kategoriích byly opět připraveny diplomy a medaile, všechny zúčastněné jsme odměnili drobnými cenami. A takto si vedly děti v jednotlivých kategoriích.

V kategorii mladších H8 -1. místo Daniel Kreuzman, 2. místo Václav Záruba, 3. místo Jiří Ježek.

D8 – 1. místo Eliška Janoušková, 2. místo Simona Šilhánková, 3. místo Barbora Kovářová. 

H10 – 1. místo Jan Váňa, 2. místo Hynek Bludský, 3. místo Vít Bludský.

D10 – 1. místo Barbora Strnadová, 2. místo Anežka Nová, 3. místo Denisa Marešová.

V kategorii starších H12 – 1. místo Matyáš Roubal, 2. místo František Eliáš Škutil, 3. místo Martin Bukvaj.

D12 – 1. místo Adéla Janoušková, 2. místo Sibyla Řezníčková, 3. místo Katerina Stepanyshyn.

H14 – 1. místo Vít Vilímek, 2. místo Quang Huy Do, 3. místo Marek Janouš.

D14 – 1. místo Anna Marie Šafářová, 2. místo Natálie Křenová, 3. místo Markéta Folková.

OPEN – 1. místo Theodor Mastný, 2. místo Tomáš Dofek, 3. místo David Novák a z dívek byla nejlepší Michaela Marešová.

Děkujeme všem dětem za účast a za bezproblémový průběh turnaje.

(Zdeněk Flajšman)

Podrobné výsledky najdete na na
http://chess-results.com/tnr478603.aspx?lan=5
http://chess-results.com/tnr478604.aspx?lan=5

OPEN TATRY 2019
(Tatranská Lomnice, 28.9.-5.10.2019)

Dne 28. 9. plzeňská výprava vyrazila si zahrát turnaj Open Tatry. Výprava byla poněkud málopočetná, ale to vůbec nevadilo. Této akce se zúčastnila Adéla Janoušková, Martin Kopřiva a Tomáš Hurdzan, doprovod zajišťovala Jana Šilhavá.

A tak jsme ráno v 5:20 vyrazili vláčkem směr Poprad. Cesta příjemně ubíhala, všechno klaplo, jak mělo, a tak jsme byli kolem 15:30 hodiny na místě. Pořadatelé připravili pro účastníky krásné prostředí v  hotelu Titris na okraji Tatranské Lomnice.

Turnaje se zúčastnilo celkem 177 hráčů z 15 federací. Turnaj tradičně patří mezi oblíbené a zúčastňuje se ho každoročně řada mezinárodních a národních mistrů. Letos byla nasazená jednička Richard Biolek st. (FELO 2415). Nejvýše nasazený z naší výpravy byl Tomáš, který startoval s číslem 19, Martin byl nasazený 49. a Adélka 174.

Na tomto turnaji se hraje až po večeři od 18 hodin, takže bylo dost času na přípravu. Příprava byla náročná, každý den zdolat jeden vrchol a nepotkat medvěda, po příchodu jen šachová rychlovka a šup na partii. Příprava se nám každý den docela dařila. Za týden jsme toho opravdu stihli hodně. Zdolali jsme Solisko, Ostrvu, Skalnaté pleso a ti nejrychlejší z nás i Rysy. I na šachovnicích se nám docela dařilo. Nejlépe se umístil Martin, který se se ziskem 5,5 umístil na 25. místě, Tomáš uhrál stejný počet bodů a umístil se hned o jedno místečko za Martinem. Pro Adélku to byl těžký turnaj, i tak dokázala získat 3,5 bodu a umístit se na krásném 124. místě.

Po skončení posledního kola jsme utratili poslední peníze a vyrazili vláčkem domů.

Turnaj jsme si pěkně užili, bylo to super. A už se chystáme společně vyrazit i příští rok.

Akci finančně podpořil Šachový nadační fond Vlastimila Horta, kterému tímto moc děkuji.

Výsledky můžete najít na
https://chess-results.com/tnr420737.aspx?lan=1&art=1&rd=9&zeilen=99999

(Jana Šilhavá)

MISTROVSTVÍ ČR v rapid šachu
(Třešť, 7. a 8.9.2019)

Letošní Mistrovství České republiky v rapid šachu mládeže do 14 let se uskutečnilo v Třešti v areálu tamní střední školy. Ubytování bylo na školním internátu v areálu školy a ve srovnání s minulými ročníky poněkud „skromnější“.

Do Třešti jela díky mnoha přímým postupům z Vyškova z minulého roku poměrně početná výprava dětí z Plzeňského kraje.Přestože kluci a holky bojovali, nepodařilo se však na loňský úspěch navázat. Mezi nejúspěšnější opět patřil Marek Janouš, který v kategorii H12 vybojoval 8. místo (i když jistě myslel na lepší umístění). Do první desítky se ještě v H10 vešel Honzík Váňa. Další umístění byla následující: Matyáš Roubal v H10 - 13. místo, Petr Flajšman v H14 - 14. místo, Eliška Janoušková v D10 - 15. místo, stejně jako Sibyla Řezníčková v D12. Na Adélce Janouškové se asi podepsal návrat z MS v Číně a skončila 17. Deniska Marešová a Artem Mametev vybojovali ve svých kategoriích 18. místo, Matouš Hlavina a Míša Marešová byli na 19. místě. Vítek Vilímek a Bára Nováková uzavírali druhou desítku. Honza Langmajer skončil 26.

V právě se rozbíhající šachové sezóně budeme držet plzeňským dětem palce, aby se zase v dalších republikových turnajích vrátily na přední místa.

Podrobné výsledky najdete na http://chess-results.com/tnr468613.aspx?lan=5

(Zdeněk Flajšman)

Zahájen krajský přebor jednotlivců 2019

 

Krajský přebor jednotlivců 2019 byl zahájen prvním kolem dne 29.9.2019 za účasti 27 hráčů. Již první kolo bylo bojovné a poslední partie na stole číslo 1 skončila po pěti hodinách hry.

Výsledky a losování dalších kol naleznete na

http://chess-results.com/tnr467252.aspx?lan=5&art=2&rd=2

MISTROVSTVÍ SVĚTA do 12 let
(19.8. – 2.9.2019, Weifang, Čína)

I přesto, že akce nebyla podpořena ŠSČR, našli se tři stateční a vyrazili do opravdu daleké Číny poměřit své síly se světovou špičkou.

Českou republiku reprezentovala Mistryně republiky do 12 let Adéla Janoušková, v kategorii chlapců Vicemistr do 10 let Daniel Juhaňák a Vicemistr do 12 let Jáchym Němec.

Mistrovství světa se konalo v „menším“ městě Weifang (čínsky ). Město Weifang  je součástí provincie Šan-tung, má rozlohu celkem 15 800 čtverečních kilometrů a žije v ní osm a půl milionu obyvatel.

Mistrovství se zúčastnilo celkem na 600 hráčů z 55 šachových federací. Pořadatelé připravili pro hráče příjemné prostředí, mistrovství bylo skvěle organizováno po všech stránkách. Účastníci z Evropy byli ubytování přímo v hotelovém komplexu, kde se celé mistrovství odehrávalo. Mezi jednotlivými objekty plynule přejížděly elektromobily (děti hned volaly – jede jede šrot). Pro doprovodné osoby byl zajištěn veškerý představitelný servis. Veliký počet dobrovolníků a dobrovolnic se upřímně snažil pomoci dětem i dospělákům. Na bezpečnost účastníků dohlédly uniformované složky ve značném počtu. I sám hotelový areál byl oplocen a přísně střežen.

Samozřejmě se naši reprezentanti snažili získat i nějaké dojmy „na vlastní oči“. Vícekrát navštívili nákupní centra, trhy s masem a zeleninou, obchodní pasáže města i skutečné „čínské čtvrti“. Ve volném čase navštívili ZOO, muzeum draků, zařádili na houpačkách nebo se jen procházeli po městě. Naše děti evropského vzezření zde budily značnou pozornost a byly objektem mnohého fotografování, mávání a pokusů o mezinárodní domluvu. Adélku dokonce jedna stará žena utírala hadrem, jestli není tak bílá od mouky. Pro všechny to byla skvělá zkušenost – viděli úplně odlišný kousek světa.

Po stránce šachové to byla skvělá příležitost si poměřit síly se stejně starými dětmi z opravdu celého světa. Na svojí kůži si zkusili, že na těchto turnajích Elo je jen pojem, který vůbec neodpovídá síle a zkušenostem hráčů. Mistrovství se hrálo celkem na 11 kol, což je pro menší děti dosti náročné.  Každý den se hrála jedna partie v odpoledních hodinách. 
Pan Janoušek a paní Juhaňák měli možnost si pohovořit s rodiči nejen z jiných států ale i z jiných kontinentů. Jistě došlo i na otázky ohledně trénování tak „malých“ dětí, metody v Číně a v Rusku by určitě všechny překvapily. Dokonce naše děti byly pozvány na několik světových turnajů.

Účastníci svými slovy:

Adéla:
„Super.  Líbilo se mi moc. Bylo o nás dobře postaráno. Mezi děvčaty byla přátelská atmosféra, dávaly jsme si dárečky na památku.  Dokonce mě jedna Číňanka pozvala domů, to bylo milé.  Byla jsem ráda, že si mohu zahrát opravdu s nejlepšími děvčaty z celého světa.“

Dan:
„Byl to těžký turnaj, některé partie se daly zahrát líp, ale celkově jsem spokojený. Líbilo se mi, že jsem si zahrál s tolika zahraničními hráči," říká Dan, kterého zaujala i spousta nešachových věcí. "Obědy a večeře jsem jedl hůlkama a naučil jsem se čínsky Dobrý den, Na shledanou a Děkuji," pochlubil se.

Jáchym:
„Byl jsem na Mistrovství světa poprvé a byla to pro mne velká zkušenost. Některé partie se mi povedly, některé jsem určitě mohl zahrát lépe. Soupeři mne moc nešetřili,“ usmívá se Jáchym.

A jak si naši reprezentanti vedli?
Adéla uhrála 4,5 bodu a obsadila tak 71. místo.
Dan získal 5 bodů, což v jeho kategorii stačilo na 67. místo.
Jáchym uhrál taktéž 5 bodů a celkově skončil na 70. místě.

Myslím, že všichni zaslouží velkou pochvalu, nejen za odvahu jet tak daleko, ale i za šachové výkony. Bohužel oproti jiným federacím naši reprezentanti neměli k dispozici trenéra, který by je pečlivě na jednotlivé partie připravoval. A to je bohužel na tak důležitém turnaji docela podstatné.

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr462963.aspx?lan=5

Velké poděkování patří i sekretariátu ŠSČR, který zajistil organizační záležitosti.

(Jana Šilhavá)

MISTROVSTVÍ EVROPSKÉ UNIE – dvě medaile
(Kouty nad Desnou, 15. – 24.8.2019)

Dne 15.8.2019 se vydala výprava Plzeňského kraje na Mistrovství Evropské Unie do Koutů nad Desnou. Někdo jel vlakem, někdo autem, ale všichni dorazili na večeři včas. Letos naše výprava byla opravdu početná. Náš kraj reprezentovali Jakub Kůsa, Marek Janouš, Vítek Vilímek, Deniska a Míša Marešová, Jáchym Handlovský, Matyáš Roubal, Honzík Váňa, Franta Škutil a Eliška Janoušková. Na Mistrovství se sjelo celkem na 96 hráčů z 10 šachových federací. Děvčata a kluci hráli společný turnaj na 9 partií, vyhlášení kategorií bylo zvlášť. Každý den se hrálo jedno kolo a to od 15 hodin. Pro každého hráče české federace byl přidělen trenér, který se dětem plně věnoval. Děti připravoval na každý zápas a po skončení partie dopodrobna partii rozebral. O děti se starali opravdu výborní trenéři české reprezentace.

Byl to skvělý týden. Děti se pořádně vyřádily, hrály společně fočus, ping-pong, bowling a vůbec nevadilo, že každý mluví jinou řečí. Byl čas chodit po okolí, chodit do lesa na houby – někdo se i ztratil nebo vyrazit do bazénu. Pro rodiče byl připraven večerní program, kde se probralo úplně vše.

9 dní uteklo jako voda a nadešel den zúčtování. Plzeňský kraj si odvezl hned dvě medaile.

Největší úspěchu dosáhl Matyáš Roubal, který obsadil 2. místo v kategorii do 10 let. Hned za ním se umístil Honza Váňa, který si odvezl bronzovou medaili. Klukům moc gratuluji, opravdu skvělý výkon v mezinárodní konkurenci. Ale i ostatním patří poděkování. Všichni hráli na hranici svých sil a vedli si skvěle.

Nejlépe v kategorii do 14 let si vedl Kubík Kůsa, který obsadil nepopulární čtvrtou příčku. Marek Janouš obsadil 16. místo. Marek hrál kategorii, která na něj zatím jen čeká. Určitě velká pochvala za odvahu zkusit vyšší kategorii. Marek, Míša a Jáchym skončili na svých nasazovacích místech.

V kategorii do 12 let Vítek Vilímek obsadil krásné 6. místo. Franta E. Škutil si v mezinárodní konkurenci obsadil 9. místo, což je skvělé.

V kategorii do 8 let holky hrály, co jim síly stačily. Eliška obsadila 9. místo a Deniska 12. místo.

Všem děkuji za skvělou reprezentaci Plzeňského kraje.

Podrobné výsledky, partie, fotografie najdete na stánkách
https://www.chess.cz/mistrovstvi-evropske-unie/

(Jana Šilhavá)

MISTROVSTVÍ EVROPY

 Bratislava 1.8. – 10.8. 2019 –pokračování a  jak všichni dopadli.

Jak už bylo zmíněno v předchozím článku, cesta do Bratislavy začala vyplašeně, ale nakonec jsme dorazili v pořádku. Ubytování a stravu  jsme měli na vysokoškolské koleji  Juraja Hronca .Hrací sál byl na výstavišti v Inchebě. Tam i zpět nás vozily připravené autobusy.

 2.8. ve 14 hodin bylo oficiální zahájení turnaje. V patře byla hrací místnost a dole měli zázemí rodiče, trenéři, doprovod. Čekací doba byla 15min. Byla zde volně k dispozici wifi, občerstvení.  Možnost zakoupení šachových předmětů, triček  atd.

V hracím sále jsme mohli po zahájení zůstat 10 min., potom jsme museli odejít do místnosti pro nás určené. Vstup do hracích prostor byl hlídaný. Po skončení partie se každý při odchodu podrobil kontrole pomocí ručního detektoru kovu, pak mohl odejít. Všichni hráči měli své registrační kartičky, které museli mít u sebe, bez nich by je nepustili do hrací místnosti. To platilo i pro doprovod. Nutno podotknout, že pravidla byla přísná, žádné telefony, hodinky ani propisky. Psát se muselo oficiální tužkou, nesměla se ale odnášet ze sálu. K dispozici byla i „oficiální voda“ pro hráče J.

Turnaje se účastnilo přibližně 1300 hráčů ze 49 zemí, s doprovodem zde bylo kolem 2500 lidí. Českou výpravu reprezentovalo 101 hráčů. Až 400 šachovnic bylo online, byla tak možnost sledovat jak své tak ostatní hráče. Nakonec česká výprava přeci jen slavila úspěch a medaile si odvezli :  zlato získal Thai Dai Van Nguyen H18 a stříbrnou medaili v kategorii H10 mladý talent Vašík Finěk .

A jak se našim nadějím dařilo?

Plzeňský kraj reprezentovali:

Z nejmladších za kategorii H10 si ze začátku nejlépe vedl Martin Bukvaj 3,5 bodu, Honzík Váňa 3,5 bodu. Za stejnou kategorii dále hráli Matyáš Roubal 2,5 bodu a Honzík Bukvaj také 2,5 bodu. Kluci zde získávali hlavně zkušenosti.

V kategorii dívek  D12 hrála Adélka Janoušková, která uhrála 3,5 bodu. Chlapci H12, zde nás reprezentovali  Marek Janouš, který si udržel startovní nasazení a uhrál 4,5 bodu a Vítek Vilímek se ziskem 4 bodů.

Kategorie H14 zde se výborně předvedl Kuba Kůsa uhrál krásných 6 bodů a skončil na 25. místě z celkového počtu 150 hráčů v této kategorii.

A v poslední kategorii H18 nás zastupovali Tomáš Hurdzan se ziskem 4,5 bodu, Pavel Flajšman se ziskem 3,5 bodu a Lukáš Kašpar získal 3 body.

Rozbory, přípravu zajišťoval Martin Kopřiva. Reprezentanti Adélka, Tomáš, Marek, Kuba, ti všichni měli své trenéry.

Martinovi tímto patří dík, dále určitě i Petru Kůsovi, který nám pomáhal s dopravou.

Ale abychom jen nešachovali, stihli jsme i pár doprovodných akcí. Navštívili jsme místní zoo, kde si každý vybíral svou klec, kde skončí po partii. Bratislavský hrad, výlet byl krásnou módní přehlídkou šachistické obuvi – zasvěcení vědí, nebo jsme se zúčastnili vyhlídkové plavby po Dunaji. Když bylo málo času, vyrazili jsme na hřiště a na fotbal a ti méně zdatní Martin B., Jenda B. Matyáš R. zaujali pozici lenochoda a trávili čas na prolézačkách v místním parku. 

CINKÁNÍ NA SLOVENSKÝCH TURNAJÍCH
(Rožumberok, 22. – 23.6.2019, Liptov 24. – 27.6.2019)

Poslední týden před prázdninami se výprava Šachového svazu Plzeňského kraje vydala do nedalekého Slovenska na prestižní turnaj Liptov V4 2019. Abychom se dostali do formy a udrželi krok s mezinárodní konkurencí, zastavili jsme se na Mistrovství Evropy v rapid a bleskovém šachu – SMART KIDS.

Letos se na Slovensko vydalo celkem 6 hráčů – Adéla Janoušková, Marek Janouš, Vítek Vilímek, Honzík Váňa, Eliška Janoušková a Petr Flajšman.

Mistrovství Evropy v rapid a bleskovém šachu SMART KIDS se zúčastnilo na 150 účastníků ze sedmi evropských zemí. Bojovalo se ve věkových kategoriích od 8 do 16 let, kdy děvčata a hoši hráli společný turnaj. Děti bojovaly dva dny, a nakonec pro naši výpravu získaly hned tři medaile. První místo v kategorii dívek do 8 let získala Eliška Janoušková
(hurá a tablet je doma). Druhé místo v kategorii dívek do 12 let získala Adéla Janoušková a v kategorii hochů do 12 let vybojoval Marek Janouš. I ostatní děti hrály výborně. Honzík Váňa obsadil 6. místo, Petr Flajšman 7. místo a Vítek Vilímek skončil na 10. místě. 

Po skončení turnaje jsme se přepravili do Liptovského Mikuláše přímo do areálu Tatralandie. Zde proběhly dva turnaje ve vážném tempu, jeden do 11 let a druhý do 15 let, kdy dívky a hoši hráli stejný turnaj, celkem se zúčastnilo 93 dětí. I zde si naše výprava vedla opravdu skvěle a opět jsme si přivezli tři medaile. Honzík a Adélka získali stříbro, Petr po skvělé hře získal bronz. Opět i ostatní hráli výborně, Marek obsadil 5. místo Eliška 6. místo a Vítek 9. místo. Kromě šachů jsme si zařádili i v aquaparku, navštívili minizoo, zahráli pinčes a samozřejmě fotbal.

Určitě musíme zmínit i velký úspěch Jakuba Kůsy, který suverénně vyhrál doprovodný turnaj FIDE. Kuba nikomu nedal šanci a s výsledkem 7,5 z 8 partií si odnesl zlatou medaili.

Náš kraj si dovezl ze slovenských turnajů celkem 7 medailí. Všem patří velká gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci kraje.

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr438746.aspx?lan=1
http://chess-results.com/tnr437732.aspx?lan=5

(Jana Šilhavá)

MISTROVSTVÍ EVROPY
(Bratislava, 1.8. – 10.8.2019)

Dnes začíná jedna z nejvyšších soutěží mládežnického šachu. Do Bratislavy se sjede celkem 1400 mladých šachistů z celé Evropy a bude se bojovat o titul Mistra Evropy v kategoriích chlapců a dívek od 8 do 18 let.

Náš kraj vypravil opravdu početnou výpravu. Kromě postupujících, kteří si vybojovali postup z Mistrovství ČR – Marek Janouš (H12), Adéla Janoušková (D12) a Tomáš Hurdzan (H18), budou hájit barvy Plzeňského kraje v kategorii do 10 let Matyáš Roubal, Jan Váňa, Martina a Honza Bukvajovi, v kategorii do 12 let Vítek Vilímek, v kategorii do 14 let Jakub Kůsa a v kategorii do 18 let Pavel Flajšman a Lukáš Kašpar. Pro děti Šachový svaz PK zajistil trenéra, který bude děti připravovat na jednotlivá kola a hodnou tetu, která se o děti postará po stránce nešachové.

Výprava sice začala trošku vyplašeně, kdy vlak do Prahy nabral hned 20 minut zpoždění a hrozilo, že se nestihne navazující vlak v Praze. Nakonec to vše dopadlo a výprava šťastně dojela na místo konání.

Českou republiku bude reprezentovat celkem 101 hráčů. Pořadatelé zajistí online přenos cca 400 šachových partii. Děti a junioři budou bojovat celých devět dní a určitě se bude na co koukat.