Vítejte na stránkách Šachového svazu Plzeňského kraje

 

Klatovská věž 1 2018/2019
(Plzeň, 06. 10. 2018)

    

V sobotu 6. října sice vrcholily komunální (a někde též senátní) volby, což znamenalo komplikaci pro pořadatele při shánění hrací místnosti. Přesto se mladí šachisté z Plzeňského kraje sjeli do Plzně k úvodnímu dílu seriálu pro začínající šachisty – Klatovská věž 1 2018/2019. Poprvé nějaký šachový turnaj hostila soukromá Waldorfská ZŠ Dobromysl, kde šachový kroužek funguje už druhým rokem pod vedením trenérů Pavla Brenkuse a Dobroslava Kracíka.

V nejstarší kategorii (5.-9. třída ZŠ) se sešli jen 4 hráči a v nejmladší (MŠ) dokonce ani jeden, loňští předškoláci nastoupili v září do první třídy a ti letošní se teprve učí základům šachové hry. Hrál se tedy pouze jeden společný turnaj s celkovým počtem 37 hráčů, kteří do Plzně zavítali z 15 různých škol. Největší skupinu (10 hráčů) tvořili samozřejmě „domácí“ z Dobromyslu, následovaní Kaznějovem a 21. ZŠ. Silné zastoupení měl i ŠK Líně, jeho hráči však navštěvují různé školy.

Celkové pořadí turnaje a zároveň kategorii 5.-9. třída ZŠ ovládl s plným bodovým ziskem František Eliáš Škutil (ZŠ Kaznějov) před Michaelem Pšenákem (Gymnázium Mikulášské nám.). Třetí místo v této kategorii obsadil Nikolas Hauzner (21. ZŠ Plzeň). Mezi dívkami v kategorii 1.-4. třída ZŠ si vedla nejlépe celkově třetí Eliška Janoušková (26. ZŠ Plzeň), druhá skončila Anna Bartoníčková (ZŠ Kaznějov), třetí pak Miriam Černá (Tyršova ZŠ Plzeň‑Černice). Ve stejné kategorii hochů zvítězil Tadeáš Jan (21. ZŠ Plzeň) před Viktorem Černým (Tyršova ZŠ Plzeň-Černice) a Jakubem Ježkem (22. ZŠ Plzeň).

Pořadatelé připravili pro všechny účastníky hezké věcné ceny a zajistili tělocvičnu, aby byl po odehrání partií v hrací místnosti co největší klid. Za odvedenou snahu jim patří velký dík. Poděkovat se sluší též Waldorfské ZŠ Dobromysl, že poskytla své prostory pro uspořádání turnaje. Pevně věříme, že malé šachisty ze zdejšího šachového kroužku budeme od nynějška potkávat častěji i na jiných turnajích. A v neposlední řadě děkujeme také KM ŠSPK za poskytnutou finanční podporu. Podrobné výsledky turnaje najdete zde: http://chess-results.com/tnr382775.aspx. (MJ)

 

 

Plzeňský kraj má mistra ČR juniorů v rapid šachu


 

Ve dnech 28.9.- 29.9. se konalo mistrovství České republiky juniorů v rapid šachu ve Vyškově. Z klatovského týmu vyrazili bojovat celkem 4 hráči - Tomáš Hurdzan (celkově druhé místo), Martin Simet (celkově 6. místo), Jonáš Eret (22. místo) a Lukáš Dolanský (35. místo). Vyrazili jsme dvěma auty s denním předstihem, abychom se na Moravu dostali vůbec včas. Pro příště bych navrhoval jinou destinaci (např. Prahu), nedivím se, že ŠSČR přestal poskytovat dotace na tento turnaj. Ubytování ve vojenském hotelu DUKLA nás moc nenadchlo, vybavení bylo stejné, ba dokonce horší než před čtyřmi lety. Novinkou letošního mistrovství byla změna hrací místnosti. Hrálo se poblíž náměstí v Besedním domě, cca 2 km od našeho hotelu. Chtěl bych tímto poděkovat pořadatelům za to, že jednotlivá kola začínala včas a přesně podle časového harmonogramu, to se mi už dlouho na turnaji nestalo.

 

Pořadí:

Tomáš se stal mistrem ČR do 18 let, obrovská gratulace. Mně (M.Simet), byť jsem měl stejně bodů jako Tomáš, bohužel unikly stříbrná i bronzová medaile o pomocné hodnocení, tudíž na mě zbylo v kategorii H18 nepopulární 4. místo. Jonáš a Lukáš zůstali za svým nasazením, a tak se jejich výkon dá považovat spíše za neúspěch. Nicméně v turnaji byla oproti loňským ročníkům větší účast a tudíž větší konkurence. Jako tým jsme skončili na 2. místě (shodný počet bodů jako tým na 3. místě) za prvními Polabinami. O tomto 2. místě rozhodlo až pomocné hodnocení. Slavnostní zakončení se konalo hodinu po dohrání poslední partie. Po něm již naší výpravě zbývalo jen šťastně dojet domů.

Celkový dojem z mistrovství byl velmi dobrý, ale vždy je co zlepšovat - jak po šachové stránce, tak také po stránce pořadatelské. (Martin Simet)

 

 

 

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY v rapid šachu mládeže

 

 

 

 

O víkendu 8. – 9.9.2018 se konalo Mistrovství České republiky v rapid šachu mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Účast na něm si vybojovalo v šesti mistrovských kategoriích HD10 – HD14  více než 210 hráčů a hráček.

Plzeňský kraj reprezentovala docela početná výprava 13 dětí a to díky přímým postupům z loňského roku. V jednotlivých kategoriích nás reprezentovali:
D10:
loňská mistryně Sibyla Řezníčková (Tachov), Adéla Janoušková (ŠK Líně), Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň)
D12:
Barbora Nováková (Tachov)
D14:
Michaela Marešová (ŠK 64 Plzeň)
H10:
Leonard Mastný (Petřín), Jan Váňa (Tachov), Tadeáš Velkoborský (Klatovy)
H12:
David Hák (Klatovy), Matouš Hlavina (Klatovy), Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň), Vít Vilínek (ŠK Líně)
H14: Petr Flajšman (Dvorec)


Naše výprava byla velmi úspěšná. Přivezla dvě medaile – stříbrnou a bronzovou a několik příček do 10. místa. Tím si zajistila i několik přímých postupů pro příští rok.

A jak to dopadlo:

2. místo - David Hák
3. místo - Adéla Janoušková
4. místo - Matouš Hlavina
5. místo - Sibyla Řezníčková
6. místo - Petr Flajšman
8. místo - Vít Vílímek
10. místo - Barbora Nováková
11. místo - Michaela Marešová
11. místo - Marek Janouš
14. místo - Tadeáš Velkoborský
24. místo - Jan Váňa
24. místo - Denisa Marešová
41.  místo - Leonard Mastný
Podrobné výsledky naleznete na stránkách http://chess-results.com/tnr376397.aspx?lan=5
(JŠ)

 

rozlosování soutěží družstev 2018/19

 

 

MISTROVSTVÍ EVROPY 2018

 

 

 

Ohlédnutí za ME mládeže v šachu pohledem účastníka Jakuba Kůsy.

 

Mistrovství Evropy mládeže se uskutečnilo v posledním prázdninovém týdnu v hlavním městě Lotyšska, Rize. V reprezentační výpravě České republiky bylo celkem dvacet účastníků včetně dvou klatovských hráčů – Martina Simeta (kategorie O18) a Jakuba Kůsy (kategorie O14).

 

Během turnaje panovala příjemná a zároveň bojovná atmosféra, kdy každý hráč naší výpravy chtěl zabojovat o co nejlepší výsledek. Šachová klání probíhala v International Exhibition Centr Kipsala. Některé reprezentační nováčky možná překvapila velmi přísná bezpečnostní opatření, kdy do sálu byli vpuštěny pouze akreditované osoby. Tato opatření byla také zaměřena na zamezení podvádění. Zajímavostí je pak diskvalifikace rakouského reprezentanta Marca Morgunova (O14, ELO 2373) pro podezření, že používal mobilní telefon. Hrací sál, nebo spíše hala byla velká, lemovaná vlajkami všech zúčastněných států. Společné obědy jsme měli poblíž hracího sálu. Byly výborné a myslím, že i ostatním chutnaly a byly zdrojem síly pro šachová klání. Na stejném místě bylo také zázemí pro výpravy a trenéry, kde jsme mohli rozebírat partie a také odpočívat.

 

Turnaj se hrál na 9 kol a během turnaje jsem si dokonce zahrál na druhé šachovnici s druhým nasazeným ruským FIDE mistrem Dmitryjem Tsojem (ELO 2393). Byl jsem velmi blízko k remíze, ale síla a zkušenosti soupeře bohužel nakonec rozhodli o výhře favorita. V dalším kole jsem bohužel neudržel koncentraci a prohrál s ratingově slabším soupeřem. Během následujících partií jsem se již cítil v lepší herní pohodě a na výsledcích to bylo vidět. Turnaj jsem pak uzavřel dvěma remízami. Celkově jsem získal 5 bodů z 9 a skončil na 52. místě ve velmi silné a početné kategorii O14. Martin Simet vybojoval 4 body a obsadil 47. pozici.

 

Odehrané partie byly pro mě cennou zkušeností a příležitostí porovnat svou výkonnost s nejlepšími evropskými hráči mé věkové kategorie. Věřím, že tuto zkušenost naplno využiji na říjnovém Mistrovství světa v Řecku. Na mistrovství se mi velmi líbilo a rád bych se do Rigy opět vrátil. Příležitostí by mohl být silně obsazený turnaj Riga Technical University Open v srpnu příštího roku.

 

Jakub Kůsa

Mistrovství Evropy

(Riga, Lotyšsko 19. – 30.8.2018)

 

V termínu 19. až 30.8.2018 se bojuje o titul Mistra Evropy v kategoriích 8 – 18 let v Rize. I náš kraj má na tomto mistrovství své zástupce. Náš kraj reprezentují:

 

v kategorii H14 – Jakub Kůsa

v kategorii H18 – Martin Simet

 

„Našim klukům“ z Klatov držíme palce.

 

Do posledního devátého kola vstupují se 4,5 a 4 body.

 

Výsledky najdete na stránkách
http://chess-results.com/tnr367951.aspx?lan=5

 

Informace o aktuálním dění na ME najdete na stránkách

https://www.chess.cz/me-mladeze-vstupuje-do-zaverecne-tretiny-s-jednou-bramborovou/

a

https://www.eycc2018.eu/

 

(JŠ)

Camp Liptov 2018

V termínu 21.6. – 26.6.2018 se konal v Liptovském Mikuláši Camp V4 Liptov 2018. Jednalo se o velmi zajímavou mezinárodní akci s bohatým šachovým programem. Organizátoři připravili pro děti turnaj do 10 let, turnaj do 15 let a velice prestižní turnaj družstev. Mimo turnaje organizátoři připravili další zajímavé akce, děti měly možnost si zahrát živé šachy, navštívit aquapark, zařádit si na hřišti nebo krmit zvířátka v malé ZOO. Pro trenéry a doprovod byl připraven seriál velmi zajímavých přednášek zaměřených na trénování malých i větších dětí. Hlavní slovo tu měla ruská, polská a slovenská federace. Pro naše trenéry to byla skvělá příležitost dozvědět se zajímavé informace o trénování mládeže na světové úrovni.

Náš kraj na této akci reprezentovali medailisté z MČR a MČech a nejlepší hráči v kategoriích do 11 let. Děti opravdu zaslouží velkou pochvalu, ve velké mezinárodní konkurenci se nikdo neztratil a všichni obsadili ve svých kategoriích výborné umístění.

A jak to teda dopadlo:
Eliška Janoušková – 1. místo v kategorii do 7 let
Adéla Janoušková – 2. místo v kategorii do 11 let
Vítek Vilímek – 4. místo v kategorii do 11 let
Marek Janouš – 5. místo v kategorii do 11 let
Honzík Váňa – 7. místo v kategorii do 9 let

Všichni naši reprezentanti si odvezli zajímavé ceny.

Cesta byla velmi dlouhá, ale všichni získali skvělé zkušenosti, které jistě zúročí v dalším šachovém životě.

Výsledky můžete najít na stánkách
http://chess-results.com/tnr352131.aspx?lan=1&art=1&rd=9&turdet=YES&flag=30

(JŠ)

 

 

Mistrovství Evropské Unie

 

   

  

Ve středu 15.8.2018 skončilo Mistrovství Evropské Unie. Turnaj se tradičně konal v České republice v Koutech nad Desnou. Tohoto mistrovství se zúčastnilo celkem na 120 hráčů. Naši reprezentanti měli skvělou příležitost změřit síly se stejně starými dětmi z celé Evropy. A myslím, že se „naše“ děti neztratily v tak silné mezinárodní konkurenci.

 

Adélka Janoušková v posledním kole bojovala o medaile. Vítězství v posledním kole by jí zaručovalo medailové umístění. Bohužel los jí nepřál a v posledním kole bojovala s reprezentantkou Německa, které i remíza zaručovala medailový post. Bohužel partie skončila remízou a Adi skončila až na pátém místě.

 

Eliška Janoušková byla nejmladší účastnící celého turnaje. Turnaj odehrála až do konce a utrpěla celé dva bodíky.

 

Jáchym Handlovský, Marek Janouš a Vítek Vilímek bojovali, co jim síly stačily. Bohužel všichni v posledním kole prohráli, ale i tak to stačilo na překrásné umístění.

 

Všem patří poděkování za skvělou reprezentaci kraje.

 

Podrobné výsledky najdete na

http://chess-results.com/tnr369524.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES%20%20&flag=30

                                                                                                                                                         (JŠ)

 

Camp Liptov 2018

V termínu 21.6. – 26.6.2018 se konal v Liptovském Mikuláši Camp V4 Liptov 2018. Jednalo se o velmi zajímavou mezinárodní akci s bohatým šachovým programem. Organizátoři připravili pro děti turnaj do 10 let, turnaj do 15 let a velice prestižní turnaj družstev. Mimo turnaje organizátoři připravili další zajímavé akce, děti měly možnost si zahrát živé šachy, navštívit aquapark, zařádit si na hřišti nebo krmit zvířátka v malé ZOO. Pro trenéry a doprovod byl připraven seriál velmi zajímavých přednášek zaměřených na trénování malých i větších dětí. Hlavní slovo tu měla ruská, polská a slovenská federace. Pro naše trenéry to byla skvělá příležitost dozvědět se zajímavé informace o trénování mládeže na světové úrovni.

Náš kraj na této akci reprezentovali medailisté z MČR a MČech a nejlepší hráči v kategoriích do 11 let. Děti opravdu zaslouží velkou pochvalu, ve velké mezinárodní konkurenci se nikdo neztratil a všichni obsadili ve svých kategoriích výborné umístění.

A jak to teda dopadlo:
Eliška Janoušková – 1. místo v kategorii do 7 let
Adéla Janoušková – 2. místo v kategorii do 11 let
Vítek Vilímek – 4. místo v kategorii do 11 let
Marek Janouš – 5. místo v kategorii do 11 let
Honzík Váňa – 7. místo v kategorii do 9 let

Všichni naši reprezentanti si odvezli zajímavé ceny.

Cesta byla velmi dlouhá, ale všichni získali skvělé zkušenosti, které jistě zúročí v dalším šachovém životě.

Výsledky můžete najít na stánkách
http://chess-results.com/tnr352131.aspx?lan=1&art=1&rd=9&turdet=YES&flag=30

(JŠ)

Mistrovství Evropské Unie

 

V úterý 6.8.2018 začal 16. ročník Mistrovství Evropské Unie. Tento turnaj se již tradičně koná v Koutech nad Desnou a bude pokračovat až do středy 15.8.2018.

 

Náš kraj reprezentuje pět hráčů

kategorie HD8 – Eliška Janoušková

kategore HD10 – Adéla Janoušková

kategorie HD12 – Jáchym Handlovský, Marek Janouš, Vít Vilímek

 

Našim reprezentantům přejeme hodně úspěchů.

 

Všechny partie jsou přenášeny online, můžete fandit každý den od 15:00 hod na stránkách

https://www.chess.cz/mistrovstvi-evropske-unie/

 

                                                                                                                                                         (JŠ)

 

Přebor škol v šachu finále 2017/2018 ve Zlíně

 

            Na finálový turnaj Mistrovství České republiky školních týmů v šachu, který se konal ve dnech  19.6.-20.6.2018 přijelo celkem 84 družstev a 380 dětí. Hrálo se v reprezentativních prostorách Kongresového centra ve Zlíně ve třech kategoriích – 1.až 5. třída ZŠ, 6. až 9. třída ZŠ a střední školy. Turnaj byl vyvrcholením celoročního projektu MČR škol, postupovaly do něj nejlepší týmy okresních a následně krajských kol.

       Plzeňský kraj reprezentovaly v kategorii 1.-5.třída Základní škola Plánická Klatovy, která se umístila na 11.místě z 30 zúčastněných a 28.zš Plzeň, která se umístila na 21.místě.

        V kategorii 6.-9.třída reprezentovalo Masarykovo Gymnázium Plzeň, které se umístilo na 12.místě z 28 zúčastněných a Gymnázium Plzeň, Mikulášské nám. na 25. místě.

        V kategorii střední školy nás reprezentovalo Gymnázium Plzeň ve složení Jonáš Eret, Martin Simet, Matouš Eret a David Hložek, které kategorii vyhrálo systémem start-cíl a neztratilo ani bod, dále Gymnázium J.Vrchlického Klatovy na 14 místě z 26. 

        Děkujeme všem zúčastněným za reprezentaci.

            Na Youtube si můžete prohlédnout stream z  prvního i druhého soutěžního dne.

 

Přebor škol 2018

Vítězné družstvo kategorie středních škol za šachovnicí. Zleva hrají Jonáš Eret, Martin Simet, Matouš Eret a David Hložek

 

 

Krajský přebor v bleskové hře družstev 2018

 

vítězné družstvo ŠK Líně

 

Sehráno dne 16.6.2018 v Plzni na Košutce, bohužel za účasti pouze pěti družstev

 

 

Hrajeme spolu 2018

Již druhý ročník mezinárodního šachového turnaje pro mládež uspořádal ŠK Líně v neděli 10. června 2018 v areálu radobyčické sokolovny za podpory Městského obvodu Plzeň 3. Vedle hráčů z Plzeňského kraje se jej účastnili také hosté z německého Regensburgu, Prahy a Zdic. Celkem se turnaje zúčastnilo 41 mladých hráček a hráčů z obou stran hranice. Turnaje vlastně byly dva, rozdělené podle věku účastníků na mladší (do 10 let) a starší (od 12 do 16 let). Výsledky jednotlivých kategorií: D8 – 1. Janoušková, E. (ŠK Líně), 2. Moresová, K. (ŠK Praha-Smíchov, 3. Šilhánková, S. (ŠK Líně); H8 – 1. Suchý, D. (ŠK 64 Plzeň), 2. Pavlov, T. (Regensburg), 3. Jančík, V. (TJ Sokol Plzeň-Letná); D10 – 1. Černá, M. (Radobyčice), 2. Bartoníčková, A. (ŠK Garde Kaznějov), 3. Strnadová, B. (ŠK Líně); H10 – 1. Vilášek, M., 2. Bukvaj, M. (oba ŠK Sokol Klatovy), 3. Málek, A. (ŠK 64 Plzeň); D12 – 1. Janoušková, A. (ŠK Líně), 2. Řezníčková, S. (ŠK Tachov), 3. Do Quang, M. (ŠK Líně); H12 – 1. Janouš, M. (ŠK 64 Plzeň), 2. Vilímek, V. (ŠK Líně), 3. Mastný, L. (SK Petřín Plzeň); H14 – 1. Langmajer, J. (ŠK 64 Plzeň), 2. Valdman, J., 3. Do Quang, H. (oba ŠK Líně); D16 – 1. Pavlov, L. (Regensburg); H16 – 1. Mastný, T. (SK Petřín Plzeň), 2. Hofmeister, M. (ŠK Zdice), 3. Kopčil, J. (SK Petřín Plzeň). Podrobné výsledky naleznete zde: http://chess-results.com/tnr360525.aspx (mladší) a http://chess-results.com/tnr360526.aspx.

P1400611

Vítězové (mladší): zleva M. Vilášek (H10), D. Suchý (H8), E. Janoušková (D8), M. Černá (D10), foto: Petr Hrdina.

P1400617

Vítězové (starší): zleva L. Pavlov (D16), M. Janouš (H12), J. Langmajer (H14), A. Janoušková (D12), T. Mastný (H16), foto: Petr Hrdina.

 

Krajský přebor jednotlivců 2018

 

18KPjed.jpg

Ve dnech 21.5. – 4.6.2018 se uskutečnil na Košutce krajský přebor jednotlivců, bohužel s pouze malým počtem účastníků. Chyběly ženy a byl pouze jeden účastník z mládežnické kategorie.

Zvítězil Filip Holý z Letné a získal tak právo postupu do republikové soutěže. 

 

 

KP v rapid šachu mládeže 2018 – seriál Ampér

 

Dne 20.5.2018 skončil Krajský přebor mládeže v rapid šachu. Celkem se sehrálo 6 turnajů, které se konaly na různých místech Plzeňského kraje (Nepomuk, Tachov, Plzeň, Klatovy, Domažlice, Plzeň). Hráčům se počítaly 4 nejlepší výsledky.

 

Celého seriálu se zúčastnilo celkem 136 hráčů, kteří bojovali o postup na MČR v rapid šachu. A jak to dopadlo:

 

Kategorie D8:

1. Denisa Marešová (64 Plzeň)

2. Anežka Nová (Klatovy)

3. Eliška Janoušková (Líně)

 

Kategorie H8:

1. Jan Váňa (Tachov)

2. Hynek Bludský (64 Plzeň)

3. Matyáš Kliment (Petřín)

 

Kategorie D10:

1. Adéla Janoušková (Líně)

2. Katerina Stepanyshyn (64 Plzeň)

3. Sibyla Řezníčková (Tachov)

 

Kategorie H10:

1. Leonard Mastný (Petřín)

2. Tadeáš Velkoborský (Klatovy)

3. Ondřej Novák (64 Plzeň)

 

Kategorie D12:

1. Barbora Nováková (Tachov)

2. Markéta Folková (Petřín)

3. Natálie Křenová (64 Plzeň)

 

Kategorie H12:

1. Marek Janouš (64 Plzeň)

2. Jiří Les (64 Plzeň)

3. Artem Mametěv (64 Plzeň)

 

Kategorie D14:

1. Michaela Marešová (64 Plzeň)

2. Magdaléna Šafářová (64 Plzeň)

3. Eliška Vašková (Domažlice)

 

Kategorie H14:

1. Petr Flajšman (Dvorec)

2. Vít Vilímek (Líně)

3. Jan Langmajer (64 Plzeň)

 

Kategorie Open H:

1. Jiří Škoda (Petřín)

2. Ondřej Lávička (Líně)

3. Michal Polák (Petřín)

 

Kategorie Open D:

1. Jana Langmajerová (64 Plzeň)

2. Eva Trejbalová (64 Plzeň)

3. Veronika Vašíčková (Domažlice)

 

Vítězové kategorií HD10 – HD14 postupují na Mistrovství ČR, které se bude konat ve Žďáru nad Sázavou. Vítězům gratulujeme a budeme držet palce na MČR. (Jana Šilhavá)

 

 

KP v rapid šachu - Ampér 6 (Plzeň, 20. 05. 2018)

    

Netradičně v neděli 20. května proběhl závěrečný turnaj Krajského přeboru mládeže v rapid šachu, Ampér 6. Turnaj hostila 13. ZŠ v Plzni, která se stává již tradičním místem pro šachová klání mládeže, a jeho pořadatelství se ujal Šachový klub Líně, rovněž tradiční organizátor akcí KM ŠSPK.

Účast byla hojná, sešlo se 78 mladých hráček a hráčů, kteří přijeli zabojovat o poslední bodíky do celkového pořadí seriálu KP a poprat se o postup na Mistrovství ČR v této disciplíně. V turnaji mladších se utkali hráči do 10 let (37 účastníků), v turnaji starších pak hráči, kteří jsou již nad tímto věkovým limitem (41 účastníků). Svoji návštěvou poctil turnaj též předseda ŠSPK, Bohumír Sunek, jenž nejen bedlivě sledoval počínání svých vnuček, ale též významně pomohl s organizací.

Výsledky obou turnajů naleznete zde: http://chess-results.com/tnr355759.aspx (mladší) a zde: http://chess-results.com/tnr355760.aspx (starší). Podrobné výsledky jednotlivých kategorií pak na webu ŠSPK v sekci Soutěže mládeže. Podmínky pro udělení 3. VT splnili tito hráči: Martin Bukvaj (ŠK Sokol Klatovy), Markéta Folková (SK Petřín Plzeň), Jiří Hellmich (SŠK Heřmanova Huť/TJ DIOSS Nýřany) a Jan Velkoborský (ŠK Sokol Klatovy); 4. VT si uhráli: Marie Do Quang (neregistrovaná) a Alex Málek (ŠK 64 Plzeň).

Pořadatelé děkují 13. ZŠ Plzeň za poskytnutí prostor, za podporu pak partnerům – KM ŠSPK, Zemědělské výrobě Milknatur® a. s. a Plzeňskému kraji. (Milan Jenč)

 

 

KRAJSKÝ PŘEBOR JEDNOTLIVCŮ V BLESKOVÉ HŘE 2018

 

 

Hrál se dne 19.5.2018 na Košutce za účast 19 hráčů z devíti oddílů s průměrným elem 1948. Zvítězil Jan Turner z Tachova, který ztratil pouze jeden bod. Na druhém místě se umístil Jan Michálek z Kozolup s odstupem 1,5 bodu na vítěze a třetí příčku obsadil  Pavel Šot z Líní se ztrátou 2 bodů na vítěze a lepším pomocným hodnocením před čtvrtým Jiřím Hájkem z Přeštic.

Bohužel se zúčastnili pouze 3 hráči do 18 let z nichž nejlepší byl Michal Polák z SK Petřín.

 

 

Krajský pebor jednotřlivců mládeže 2018
Plzeň Radobyčice 5.5. – 6.5.2018

Krajský přebor mládeže do 16 let proběhl společně s Krajským přeborem mateřských škol o minulém víkendu (05. – 06. 05. 2018) ve sportovním areálu Sokola Radobyčice. Ten se zdá být přímo ideálním místem pro podobné akce mládeže, neboť dítka, která skončí své partie, mohou využít přilehlá sportoviště a neruší při hře ostatní hráče. K dispozici je též restaurace s ochotnou a vstřícnou obsluhou, poskytující pestrou nabídku občerstvení.

Turnaj se vydařil po všech stránkách. Pořadatelé zaznamenali rekordní účast 100 hráčů v kategoriích dívek a hochů od 8 d– R o 16 let, téměř kompletní účast předních hráčů v každé kategorii, počasí přálo, a tak jediným negativem byla probíhající rekonstrukce v ulicích Radobyčic, která ztěžovala přístup k hrací místnosti. Ale i s touto překážkou si účastníci bez větších obtíží poradili.

Hrálo se ve dvou hracích sálech, v hlavním sále probíhali boje v kategoriích dívek a hochů od 12 do 16 let, každá kategorie hrála samostatný turnaj se zápočtem na národní ELO. V přísálí pak probíhal jednodenní turnaj nejpočetnější kategorie (36 účastníků!) do 10 let, který se zároveň hrál jako Krajský přebor MŠ, sešlo se 7 dětí. Výsledky tohoto turnaje byly zaslány k zápočtu na ELO-R. Nad turnajem dohlížela trojice zkušených rozhodčích, která nemusela řešit vážnější problémy, nejčastěji reklamace nemožného tahu.

A jak nakonec turnaj dopadl? V KP mateřských škol se z celkového vítězství radovala Eliška Janoušková (ŠK Líně), před Vojtěchem Jančíkem (TJ Sokol Plzeň-Letná) a Lukášem Štípkem (ŠK Líně). Mezi dívkami se za vítěznou Eliškou umístily Simona Šilhánková a Anna Jenčová (obě ŠK Líně). V kategorii chlapců získal zlatou medaili Vojtěch Jančík (TJ Sokol Plzeň-Letná), stříbro Lukáš Štípek a bronz Michal Šott (oba ŠK Líně).

Pořadí v kategorii dívek do 10 let bylo stejné jako v kategorii do 8 let: 1. Denisa Marešová (ŠK 64 Plzeň), 2. Anežka Nová (ŠK Sokol Klatovy), 3. Eliška Janoušková (ŠK Líně). V kategorii H8 prvenství vybojoval Vojtěch Jančík (TJ Sokol Plzeň-Letná) před Davidem Suchým (ŠK 64 Plzeň) a Rudolfem Stehlíkem (neregistrovaný). Kategorii H10 ovládlo trio šachistů ŠK Sokol Klatovy – 1. Martin Bukvaj, 2. Martin Vilášek, 3. Matyáš Roubal.

Druhá nejpočetnější kategorií byla do 12 let. Ve společném turnaji dívek a chlapců se utkalo o titul krajských přeborníků 27 mladých hráček a hráčů. Vítězem H12 se stal s přehledem Vít Vilímek (ŠK 64 Plzeň), o dalších medailistech rozhodovalo až pomocné hodnocení, díky němu na stříbrnou medaili dosáhl možná překvapivě Pavel Požár (ŠK Sokol Klatovy), třetí skončil Vítkův klubový kolega Artem Mametev. Kategorii D12 opanovala úřadující mistryně ČR v kategorii D10, Adéla Janoušková (ŠK Líně), před Annou Marií Šafářovou (ŠK 64 Plzeň) a další hráčkou Líní, Marií Do Quang.

V kategorii H14 potvrdil roli nasazené jedničky Petr Flajšman (ŠK Dvorec), celým turnajem prošel zcela suverénně, vyhrál všechny partie. Zbylé dvě medaile vybojovali zástupci ŠK 64 Plzeň – stříbrnou Jan Langmajer, bronzovou Marek Janouš. Ten věkem náleží sice ještě do kategorie H12, protože však má přímý postup na Mistrovství Čech, vyzkoušel si, jaké to je hrát se staršími. Pořadí kategorie D14: 1. Michaela Marešová (ŠK 64 Plzeň), 2. Barbora Nováková (ŠK Tachov), 3. Eliška Suchá (ŠK 64 Plzeň).

Turnaje do 16 let se zúčastnilo jen 14 hráčů. Prvenství v kategorii H16 vybojoval David Hložek (ŠK 64 Plzeň) před druhým Jiřím Škodou a třetím Michalem Nechutným (oba SK Petřín Plzeň). V kategorii D16 bylo pořadí následující: 1. Eva Trejbalová, 2. Adriana Málková (obě ŠK 64 Plzeň), 3. Lucie Bauchová (ZŠ Hartmanice).

Pořadatelé turnaje děkují za podporu TJ Sokol Radobyčice, Šachovému svazu Plzeňského kraje, Zemědělské výrobě Milknatur® a. s. a Plzeňskému kraji. (Milan Jenč)

Podrobné výsledky najdete na
http://chess-results.com/tnr352023.aspx?lan=5

 

 

MISTROVSTVÍ ĆESKÉ REPUBLIKY DO 8 LET – Vyškov 28.4. – 29.4.2018

 

V sobotu 28.4.2018 se sjelo do Vyškova na 140 hráčů a hráček bojovat o titul Mistra České republiky do 8 let. Náš kraj reprezentovaly dvě hráčky Eliška Janoušková (ŠK Líně) a Anežka Nová (Klatovy). V kategorii chlapců bojovali hráči Vít a Hynek Bludský, David Suchý (ŠK 64 Plzeň), Matyáš Roubal (Klatovy) a Jan Váňa (Tachov).

 

Největší nadějí našeho kraje byl Honzík Váňa, který se pyšní stříbrnou medailí z Mistrovství Čech. Honzík prohrál dvě partie a do posledního kola vstupoval s nadějí, že pokud vyhraje a vše dopadne dobře, bude se radovat z bronzové medaile. Honzík vyhrál, ale bohužel na pomocné hodnocení skončil až na bramborové příčce.

 

Velice pěkně zahrál i Hynek Bludský, který stejně jako Honza měl 7 bodů, na pomocné hodnocení skončil na krásném 6. místě.

 

David Suchý získal 5 bodů a umístil se na 36. místě, Matyáš Roubal taktéž získal 5 bodů, což stačilo na 41. místo. Vítek Bludský získal 4 body a to ve velké konkurenci stačilo na 55. místo.

 

Holkám se docela dařilo. Anežka i Eliška získaly 5 bodů a umístily se na 15. a 17. místě. V ročníku 2011 na 2. a 3. místě. Obě holky mohou hrát ještě příští a Eliška dokonce i přespříští rok.

 

Všichni hráči zaslouží velkou pochvalu za skvělou reprezentaci našeho kraje. (Jana Šilhavá)

 

Podrobné výsledky najdete na

http://chess-results.com/tnr341126.aspx?lan=5&art=0

                                                                                       

Krajský přebor v rapid šachu družstev 2018

V neděli 29. 04. 2018 se v Obecním domě v Líních uskutečnil Krajský přebor družstev v rapid šachu 2018. Po hubených letech, kdy účast v tomto turnaji nebyla valná, se snad blýská na lepší časy. Turnaje se zúčastnilo 12 družstev z 9 oddílů Plzeňského kraje. K vyšší účasti nepochybně přispěl fakt, že se letos hrála soutěž pouze 4 členných družstev, jak je tomu v posledních letech na Poháru ČR. Bohužel zatím to vypadá, že se letos republikové finále neuskuteční, konkurz na pořadatele se již podruhé opakuje, uzávěrka přihlášek byla minulý týden.

Tento fakt ovšem nemohl zkalit chuť si dobře zahrát a potkat se s kolegy z jiných oddílů v kraji. Jednodenní soutěže družstev mají charakteristickou atmosféru a patří k nejoblíbenějším. Je to zajímavá příležitost pro všechny zúčastněné: Ti dobří chtějí vyhrát pěknou cenu, ti slabší změřit síly s nejsilnějšími týmy v kraji a třeba získat cenný skalp.

K vidění byly zajímavé partie plné taktických obratů i precizní techniky. V turnaji hraném švýcarským systémem na 7 kol se z vítězství a titulu krajského přeborníka nakonec radovalo družstvo TJ Sokol Plzeň-Letná ve složení: 1. Holý, F. (3,5 bodu / 7 partií), 2. Chaluš, K. (5 / 7), 3. Štaif, M. (6,5 / 7), 4. Klíma, M. (6 / 7). Na druhém místě skončil jediný přemožitel Letenských, tým ŠK Líně A: 1. Šott, P. (4,5 / 7), 2. Novák, M. (6,5 / 7), 3. Janočko, P. (5,5 / 7), 4. Kupka, F. (2 / 4), náhradník Orlíček, K. (1 / 3). Třetí místo patří nastupující generaci, mladým hráčům ŠK Dvorec, vedených protřelým mazákem: 1. Česal, J. (5 / 7), 2. Flajšman, Pa. (3,5 / 7), 3. Kašpar, L. (4 / 7), 4. Flajšman, Pe. (4,5 / 7).

Ceny za nejlepší výkony na jednotlivých šachovnicích si odnesli: 1. šach. – Jakl, A. (ŠK Tachov A) a Česal, J. (ŠK Dvorec, oba 5 / 7), 2. šach. – Novák, M. (ŠK Líně A, 6,5 / 7), 3. šach. – Štaif, M. (6,5 / 7), 4. Klíma, M. (6 / 7, oba TJ Sokol Plzeň-Letná). Vítězové si rozdělili finanční ceny v celkové výši 2 400 Kč. Podrobné výsledky najdete zde: http://chess-results.com/tnr350302.aspx. Výsledky turnaje jsou zaslány k zápočtu na ELO-R.

Ostatní družstva obdržela věcné ceny, nikdo neodjížděl z turnaje s prázdnou. Pořadatelé děkují všem hráčům za účast a těší se, že příští ročník bude ještě lepší. Autorem fotografií je Karel Orlíček.

IMG_20180429_111159  IMG_20180429_111137


Poháry pro vítězná družstva                                               TJ Sokol Plzeň-Letná vs. ŠK Líně A


 

IMG_20180429_170143  IMG_20180429_170317  IMG_20180429_170414

      Vítězné družstvo TJ Sokol Plzeň-Letná                             2. místo – ŠK Líně A              3. místo – ŠK Dvorec

 

                                                                                                                                                                                          

Klatovská věž 2017/2018 – celkové pořadí

 

Rovná stovka mladých adeptů královské hry se zúčastnila právě skončeného ročníku seriálu turnajů pro začínající šachisty, který již tradičně nese název podle místa svého vzniku, Klatovská věž. Seriál se skládá z 5 turnajů, přičemž do celkového hodnocení se počítají nejlepší výsledky hráče ze tří turnajů. Hráči jsou rozděleni do 3 kategorií – MŠ, 1. – 4. třída ZŠ a 5. – 9. třída ZŠ.

První turnaj se uskutečnil ve Zbůchu (04. 11. 2017), v budově místní ZŠ, a jeho pořadatelem byl ŠK Líně. Úvodního dílu seriálu se zúčastnilo celkem 45 mladých hráček a hráčů (3 – MŠ, 30 – 1. st. ZŠ, 12 – 2. st. ZŠ). Druhý turnaj hostila pro změnu ZŠ v Kaznějově (02. 12. 2017), pořadatelskou premiéru si odbyl na jedničku místní ŠK Garde Kaznějov. Turnaje se zúčastnilo 52 hráček a hráčů (5 – MŠ, 31 – 1. st. ZŠ, 16 – 2. st. ZŠ). Následoval třetí turnaj v Tachově (17. 02. 2018) na jehož účasti se neblaze podepsala jak chřipková epidemie, tak jarní prázdniny v plzeňských okresech. Turnaje se zúčastnilo pouze 14 hráčů (1 – MŠ, 11 ‑ 1. st. ZŠ, 3 – 2. st. ZŠ). Čtvrtý turnaj proběhl na 13. ZŠ v Plzni (03. 03. 2018) a jeho pořadatelem byl ŠK Petřín Plzeň. Zúčastnilo se jej celkem 48 hráčů (7 – MŠ, 32 – 1. st. ZŠ, 9 – 2. st. ZŠ). Závěrečný díl se pak odehrál v Klatovech (14. 04. 2018), pořadatelem byl ŠK Sokol Klatovy. Součástí turnaje bylo rovněž vyhodnocení celkového pořadí a předání medailí 3 vítězům v každé kategorii dívek i chlapců. Turnaj si přijelo zahrát celkem 46 hráčů (8 – MŠ, 33 – 1. st. ZŠ, 5 – 2. st. ZŠ). KM ŠSPK děkuje všem pořadatelům.

Celkové pořadí v jednotlivých kategoriích:

MŠ:


Dívky

1. Janoušková, Eliška (MŠ Plzeň)

2. Bartoníčková, Barbora (MŠ Kaznějov)

3. Jenčová, Anna (MŠ Nýřany)

Hoši

1. Jančík, Vojtěch (MŠ Plzeň)

2. Pipiška, Erik (MŠ Kaznějov)

3. Štípek Lukáš (MŠ Líně)


1. – 4. třída ZŠ:


Dívky

1. Bartoníčková, Anna (ZŠ Kaznějov)

2. Nová, Anežka (ZŠ Bezděkov)

3. Škodová, Marie (ZŠ Plzeň)

Hoši

1. Bukvaj, Jan (ZŠ Klatovy)

2. Bukvaj, Martin (ZŠ Klatovy)

3. Dundr, Filip (ZŠ Bezděkov)


5. – 9. třída ZŠ:


Dívky

1. Hrdinová, Jolana (ZŠ Kaznějov)
2. Smolová, Marie (ZŠ Zbůch)
3. Aschenbrennerová Adéla (ZŠ Zbůch)

(Milan Jenč)

Hoši

1. Do Quang, Roman (ZŠ Město Touškov)
2. Požár, Pavel (ZŠ Bezděkov)
3. Batěk, Tomáš (ZŠ Klatovy)

 

 

Klatovská věž 5 – turnaj pro začátečníky
Klatovy, 14.4.2018

 

      

 

Závěrečný 5. turnaj seriálu Klatovská věž pro šachové začátečníky se konal v Klatovech. Bylo hezké počasí, přesto se sjelo 46 šachu chtivých dítek, aby zabojovali o ceny. Milá byla účast MŠ a dětí  1-4. třída (8 a 33 účastníků), lehkým zklamáním byla účast pouze 5 účastníků v kategorii 5-9  třída.

Díky vysoké účasti se v každé kategorii hrál samostatný turnaj, což trochu zvýšilo náročnost práce pro pořadatele.

V kategorii mateřských školek zvítězila s naprostým přehledem Eliška Janoušková z ŠK Líně (7 bodů ze 7 partií) před Erikem Pipiškou z MŠ Kaznějov (5 ze 7) a Vojtěchem Jančíkem ze Sokol Plzeň – Letná (5 ze 7).

V kategorii 1-4 třídy se hrálo švýcarským systémem, pořadí se měnilo každým kolem a o medailistech rozhodlo poslední kolo. Vítězem se stal František Škutil ze ZŠ Kaznějov se 6 body, druhý skončil Matyáš Roubal s 5,5 bodem z domácího oddílu a bronzovou příčku vybojovala Anna Bartoníčková s 5,5 bodem z ŠK Garde Kaznějov.

Kategorie 5-9 tříd se hrála s 5-ti účastníky dvoukolově a hráči zvládli porci 3 kol navíc oproti ostatním naprosto s přehledem. Zvítězil Roman Do Quang ze ZŠ Město Touškov ze 7 body z 8 partií. Na druhém až třetím místě skončili Pavel Požár a Denis Kasík oba ze ZŠ Bezděkov shodně s 5-ti body.

Všichni účastníci obdrželi drobné ceny a získali cenné zkušenosti, tolik potřebné ke zlepšení svých šachových dovedností. (Pavel Hrdlica)

Podrobné výsledky najdete na http://chess-results.com/tnr346643.aspx?lan=5&art=0.

Další fotografie naleznete na http://sachklubklatovy.rajce.idnes.cz/2018_04_Klatovska_vez.

 

Krajský přebor v rapid šachu – AMPÉR 5
7.4.2018 Starý Klíčov

 

  

V sobotu 7.dubna se konal již 5.amper, konaný v rámci krajské ceny mládeže v rapid šachu.

Domažličtí pořadatelé změnili hrací místnost a turnaj se konal v obci Starý Klíčov, v útulné restauraci U lip.

Své síly přijelo změřit celkem 66 dětí. V turnaji mladších (do 10 let) hrálo 34 mládežníků. V turnaji starších bylo účastníků 32.

V jednotlivých kategoriích zvítězili tito hráči a hráčky: dívky do 8 let Denisa Marešová (ŠK64 Plzeň), dívky do 10 let Janoušková Adéla (ŠK Líně), dívky do 12 let Nováková Barbora (ŠK Tachov), dívky do 14 let Marešová Michaela (ŠK64 Plzeň) a konečně v kategorii Open dívky byla první Langmajerová Jana (ŠK64 Plzeň), která vyhrála se ziskem 6.5 bodu celý turnaj starších.

V kategorii hochů byl do 8 let první Váňa Jan (ŠK Tachov), který také se ziskem 6.5 bodu vyhrál celý turnaj mladších. Mezi hochy do 10 let byl první Mastný Leonard (SK Petřín Plzeň). Hochy do 12 let vyhrál Janouš Marek (ŠK64 Plzeň), mezi hochy do 14 let byl první Langmajer Jan (ŠK64 Plzeň) a konečně v kategorii Open hoši zvítězil Zdeněk Michal (ŠK Líně).

Turnaj proběhnul v příjemné atmosféře, o kterou se kromě místní obsluhy staral tým kolem zkušených pořadatelů Martina Vašíčka a Jaroslava Chloupka. (Martin Vašíček).

Podrobné výsledky naleznete
http://chess-results.com/tnr345093.aspx?lan=5
http://chess-results.com/tnr345092.aspx?lan=5

 

Krajský přebor družstev mladších žáků (Domažlice, 24. 03. 2018)

      

ŠK 64                                                             Líně                                                       Klatovy

 

Poslední sobotu před Velikonocemi proběhl v Domažlicích Krajský přebor družstev mladších žáků. Sešla se rekordní účast, jakou by ŠSPK mohly závidět i kraje s vyšší členskou základnou, do jídelny SOU Domažlice se sjelo 17 družstev! Jen ŠK 64 Plzeň přivezl 7 družstev a pomýšlel na zisk nejen zlaté medaile, ale všech cenných kovů. Proti byli samozřejmě zástupci ostatních šachových oddílů, z nichž některé také postavily více týmů. Klatovští dokonce povolali posily z jižních Čech!

K vidění byly zajímavé a napínavé boje, vždyť se turnaje účastnilo hned několik účastníků nedávného Mistrovství ČR mládeže do 16 let a dokonce i čerstvá Mistryně ČR do 10 let, Adélka Janoušková.

Tým ŠK 64 Plzeň nakonec potvrdil roli největšího favorita a bez ztráty bodu suverénně zvítězil. Přesto mu zejména družstva Klatov, Líní a vlastního béčka byla zdatnými soupeři. Druhé místo vybojovalo družstvo Klatov, které ve vzájemném zápase i s trochou štěstí udolalo tým ŠK Líně, který v posledním kole překvapivě remizoval s klatovským béčkem, a nakonec se musel o bronzové medaile ještě obávat, rozhodlo až druhé pomocné hodnocení.

Kapacita sálu byla zaplněna na maximum, další družstva už by se zřejmě dovnitř nevešla. Přesto patří velký dík a uznání zkušeným organizátorům, kteří si s téměř stovkou hráčů a početným doprovodem poradili a striktně se drželi časového plánu. Příjemným bonusem pak bylo zajištění drobného občerstvení.

Družstvo ŠK 64 Plzeň A se stalo krajským přeborníkem pro r. 2018 a vybojovalo si právo účasti na Mistrovství ČR družstev mladších žáků, které se uskuteční 15. – 17. 06. 2018 ve Varnsdorfu. (Milan Jenč)

Podrobné výsledky najdete
http://chess-results.com/tnr342155.aspx?lan=5

 

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY – máme tři mistry

 

      

 

Minulý týden 10.3. – 17.3.2018 se sjeli do Koutů nad Desnou nejlepší hráči z celé České republiky,

aby se utkali o titul Mistra České republiky.  Plzeňský kraj reprezentovalo v kategoriích 10 – 20 let celkem 10 hráčů. Výprava opravdu stála za to, celkem se nám podařilo získat tři mistrovské tituly a tím se Plzeňský kraj zařadil mezi nejúspěšnější výpravy.

 

V kategorii dívek do 10 let získala titul Mistryně ČR Adéla Janoušková (ŠK Líně), která nenašla za celý turnaj přemožitelku a získala úctyhodných 8,5 bodu z 9 partií.  O půl bodík jí ošidila pouze vicemistryně Moravy Jana Sikorová.

 

V kategorii H14 získal titul Jakub Kůsa (Klatovy), který získal 7 bodů z 9. Kuba nastupoval do posledního kola již s titulem v kapse jako Adélka, v posledním kole to ještě pojistil remízkou a stal se Mistrem ČR.

 

Oba postupují na Mistrovství světa, které se letos bude konat ve Španělsku.

 

V kategorie H18 se o další titul postaral Tomáš Hurdzan (Klatovy), který v posledním kole dokázal remízovat s papírově silnějším soupeřem a získal 5,5 bodu z 11.

 

Tomáš postupuje na Mistrovství světa, které se koná v Řecku.

 

Pochvalu určitě zaslouží i všichni ostatní, kteří reprezentovali náš kraj:

D10: Sibyla Řezníčková (Tachov) obsadila 11. místo (5 b z 9)

D12: Barbora Nováková (Tachov) obsadila 12. místo (5,5 b z 9), Markéta Folková (Petřín) obsadila 31. místo (3 b z 9)

D14: Adriana Málková (64 Plzeň) obsadila 15. místo (4 b z 9)

H12: Marek Janouš (64 Plzeň) obsadil 20. místo (3,5 b z 9)

H16: Lukáš Dolanský (Klatovy) obsadil 4. místo (6 b z 9)

H18: Martin Simet (Klatovy) obsadil 3. místo (5 b z 11)

 

Vítězům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů na Mistrovství světa. (Jana Šilhavá)

 

Podrobné výsledky najdete

http://chess-results.com/tnr335099.aspx?lan=5&art=1&fed=CZE

 

Pořadatelé zajistili přenos všech partií, partie lez najít na

http://online.chess.cz/MCR_JaM_2018/

 

Šachový turnaj Klatovská věž  3. 3. 2018

 

                  

 

V sobotu 3. března 2018 se pořádal šachový turnaj žáků Klatovská věž 4.  Přijelo celkem 48 hráčů a hráček z celého kraje a sehráli celkem 170 pěkných partií. Šachistům byla zapůjčena jídelna 13. ZŠ v Habrmannově ulici. Velkým kladem tohoto turnaje je, že se zúčastňují i děti z mateřských škol. V nejmladší kategorii mateřských škol vyhrála talentovaná dívka Eliška Janoušková z Líní se 6 body a odnesla si pěknou knížku. Druhý byl Vojtěch Jančík ze Sokola Letná s 5 body a třetí Erik Pipiška z MŠ Kaznějov se 4 body.

Kategorii 1. – 4. třídy vyhrál Jan Bukvaj z Klatov se 6 body, druhá byla Maruška Škodová z pořádajícího Petřína s 5,5 body a třetí byl bratr vítěze Martin Bukvaj z Klatov s 5,5 body.

V nejstarší kategorii 5. – 9. třída vyhrál Do Quan  Roman z Města Touškova

s 8 body, druhý byl Pavel Požár z Bezděkova se 7 body a třetí byl Jakub Šindelář z ŠK  Přeštice s 5 body.

Závěr turnaje byl poznamenán tím, že tatínek poradil svému synovi, rozhodčí situaci správně vyřešili a tatínek byl po zásluze potrestán. (Jiří Kupilík)

 

Podrobné výsledky najdete na
http://www.chess-results.com/tnr337309.aspx?lan=5

http://www.chess-results.com/tnr337312.aspx?lan=5

http://www.chess-results.com/tnr337310.aspx?lan=5

 

Postřehy z konference ŠSČR, konané v Havlíčkově Brodu v sobotu 24. 02. 2018

 

Podařilo se bez problémů projet Prahou i po dálnici a tak jsme se „dostavili“ s téměř hodinovým předstihem. Bylo tedy více času na pozdravy kamarádů a známých i na seznámení s ostatními. A také na kuloárové prodiskutování problémů – ukázal se jako hlavní asi jen jediný a to v průřezu celou republikou – webová stránka (její spíše nefungování, problémy, cena apod.). Ostatní bylo přátelské popovídání o tom, jak šel život a šachy v době, kdy jsme se neviděli……

 

Ke konferenci:

Po proběhnutí všech obvyklých a nutných záležitostí s volbami všeho byl zahájen první bod Zprávou výkonného výboru ŠSČR.

A ejhle – začal tím, co se nepovedlo a on to web. Z vystoupení předsedy svazu Viktora Novotného bylo zcela zřejmé, že to je prioritou každého zasedání i průběžné činnosti. Podařilo se sice webovou stránku spustit, bohužel se všemi obvyklými nectnostmi u nových sw, ale i s celkem zásadními chybami, které otravují život šachistům, takže pro jistotu vše zadávají dvakrát – na nový i na starou verzi. Předseda po informaci o peripetiích vzniku probral jmenovitě ty nejhlavnější a stručně konstatoval i ty ostatní. Dobrou zprávou v této oblasti je aktuální stav, kdy všechny vzniklé problémy a potíže řeší webmastr přímo s autory sw a autoři bez dalších nákladů průběžně upravují a opravují. Jeden problém byl trochu probrán i s plénem a to neukazování neaktivovaných šachistů, vlastně nečlenů svazu, kteří se vyskytují v nejnižších soutěžích. Podívejte se do Soutěžního řádu (2.6.1 proti 4.3.2 a zamyslete se sami nad tímto problémem). Jedná se totiž i o spojení s akcí, která se plošně připravuje a to že CSU bude vyžadovat zpřísněné identifikování jednotlivců – i s ohledem na GDPR > více informací bude postupně rozšiřováno > a neregistrovaného tak jednoduše neidentifikujete jako člena/hráče. To jen nadhazuji k dalšímu přemýšlení a zároveň informuji členy ŠSPK o plnění úkolu našich delegátů.

Závěr k této problematice: Kdo zjistíte jakoukoliv chybu, nesprávnost nebo špatnou dostupnost, ovladatelnost nebo novou potřebu k webovým stránkám, napište přímo webmasterovi panu Borůvkovi – kontakt u sekretariátu ŠSČR.

Následně již konference probíhala velmi hezkým tempem s drobnými diskusními příspěvky v oblasti hospodaření (např. teď aktuálně hradíme webové stránky dvakrát – nové a staré, takže staré budou postupně po zlepšení nových během letošního roku vypnuty). Hospodaření Svazu je k nahlédnutí také na webu. Podrobnější popis jednání Konference včetně závěrů je/bude tamtéž.

Dalším z bodů byly návrhy na úpravu stanov, tak, aby odpovídaly aktuálnímu postavení šachu ve společnosti a zákonům ČR – změny budou platné od 1. 5. 2018.

Mimo jiné pro informaci vaši a také pro rozšiřování faktu, že i šachy jsou brány jako sport ve veřejnosti, náš předseda p. Viktor Novotný byl zvolen za sportovce do Olympijského výboru ČR, kde je členem sekce neolympijských sportů….. Akce z letošní Olympiády mládeže jsou na webu ČT a na Šachového svazu k dispozici zájemcům.

V rámci ekonomiky byl schválen rozpočet ŠSCR a s okamžitou platností úprava cestovného – již uveřejněno na stránkách Svazu.

Konference byla cca v 16 hodin ukončena > oficiální závěry na webu ŠSČR.

 

Poznámka na závěr: ŠSČR nechal vyrobit reklamní trička, na konferenci byly rozděleny krajům. Pro ŠSPK  to je 10 ks různých velikostí > způsob rozdělení určí VV ŠSPK.

 

 

V Plzni 2. 3. 2018

Bohumír Sunek, předseda

 

Krajské kolo přeboru škol ovládli šachisté z Klatov a Mikulášského gymnázia

 

 

 

 

            Dne 28. února se v prostorách Krašovská aktivity centrum v Plzni na Košutce konalo krajské kolo přeboru škol čtyřčlenných družstev v šachu. Turnaje se zúčastnilo celkem 29 týmů (tedy kolem 130 mladých šachistů) z celého kraje, které spolu soupeřily ve třech různých kategoriích. Bojovalo se jak o medaile a poháry, tak především o postup na MČR, kam postupovala vždy dvě nejlepší mužstva. Situace byla ve všech kategoriích napínavá až do konce.

            Vůbec největší drama se odehrálo v kategorii prvního stupně, kde na postup mohla před posledním kolem pomýšlet ještě čtyři družstva. Z postupu se nakonec radovala družstva ZŠ Klatovy, Plánická (ve složení T. a J. Velkoborští a M. a J. Bukvajovi), kteří o bod a půl porazili druhou 28. ZŠ Plzeň (M. Janouš, V. Vilímek, J. Karvay, M. Heřman, J. Prelovský a E. Trmotová). Třetí nakonec skončila 22. ZŠ Plzeň.

            O tom, kdo postoupí ze druhého stupně bylo jasno relativně dlouho dopředu, ale až vzájemný zápas rozhodl o konečném pořadí. V něm Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám.(D. Hložek, M. Nechutný, J. Kopčil a J. Šťastný) porazilo nakonec druhé Masarykovo gymnázium (M. Šeterle, J. Langmajer, T. Mastný a D. Le Duc) a turnaj o bod vyhrálo. Bronz patří ZŠ Nepomuk.

            A konečně v kategorii středních škol muselo o vítězi rozhodnout až pomocné hodnocení. Díky lepšímu vzájemnému zápasu nakonec prvenství oslavilo Gymnázium J.Vrchlického Klatovy (T. Hurdzan, M. Fürbacher, L. Kubát a M. A. Koucha) před druhým Gymnáziem, Plzeň, Mikulášské nám.

(J. Eret, M. Simet, M. Eret, J. Stepanyshyn). Třetí místo obsadilo Gymnázium Blovice.

Všem postupujícím gratulujeme a držíme palce na mistrovství republiky!

(Martin Kopřiva)

Ostatní výsledky najdete na
http://www.chess-results.com/tnr336118.aspx?lan=5

http://www.chess-results.com/tnr336117.aspx?lan=5

http://www.chess-results.com/tnr336119.aspx?lan=5

 

Klatovská věž – turnaj pro začátečníky, Tachov 17.2.2018

Třetího turnaje Klatovská věž ŠSPK pro začátečníky ve Sportovní hale v Tachově se účastnilo 14 dětí. V kategorii 1.-4. třída zvítězil Martin Bukvaj se 6 body před Janem Bukvajem s 5,5 body. Třetí místo obsadil Filip Dundr se 4 body. Všichni tři medailisté jsou z šachového oddílu Sokola Klatovy. V kategorii 5.-9. třída zvítězil Huy Do Quan Roman z ŠK Líně s 5,5 body, na druhém místě byl Pavel Požár se 4 body a třetí místo obsadil Tomáš Batěk se třemi body. V kategorii mateřské školky zvítězila Eliška Janoušková z ŠK Líně se 4 body. Nejlepší dívkou v kategorii 1.-4. třída byla Anežka Nová z ŠK Klatovy se 4 body a druhá byla Denisa Marešová z Plané se 3 body. Všichni účastníci obdrželi drobné ceny a získali cenné zkušenosti, potřebné ke zlepšení svého šachových dovedností.

 

Chess Lady 2018 minulostí

 

                                                      

Adélka veze pohár za 1. místo v kategorii dívek do 10 let.

Dne 2.2.2018 proběhl již 11. ročník turnaje pouze pro dívky pod názvem CHESS LADY 2018. Na turnaj přijelo 35 dívek, z našeho kraje dorazily pouze dvě zástupkyně Adélka a Eliška Janouškovy. Turnaj byl velice silně obsazen - hrálo zde 7 dívek - medailistek, které loni na podzim získaly medailové umístění na MČR v rapidu, M-Čech či M- Moravy. Další účastnice hrají extraligu či 1.ligu mládeže. Potěšující byla i účast špičkové hráčky mládežnického šachu v Polsku, Aleksandry Czarniecke

 

A jak to dopadlo podle kategorií?

Kategorie "A:

1. Sofie Přibylová 6,0 bodů

2. Lada Doležalová 5,5 bodu

3. Jana Pokorná 5,0 bodu

 

Kategorie "B:

1. Olga Dvořáková 5,5 bodu

2. Martina Šťastná 5,0 bodu

3. Aleksandra Czarniecka 5,0 bodu

 

Kategorie "C:

1. Adéla Janoušková 4,5 bodu

2. Dorota Veverková 4,0 bodu

3. Josefina Dudková 4,0 bodu

 

 

Turnaj byl velice napínavý až do samého konce. Adélce v posledním kole přálo štěstí a dokázala porazit o tři roky starší hráčku Anežku Žilavou. Vítězství jí přineslo 1. místo ve své kategorii. Eliška si odnesla cenu za nejmladší účastnici.

Výsledky zde:

http://chess-results.com/tnr324110.aspx?lan=5&art=1&rd=7&wi=821  

 

Olympiáda dětí a mládeže 2018

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve dnech 28. 1. - 2. 2. 2018 se konala v Pardubickém kraji Zimní olympiáda dětí a mládeže (ZODM).  Soutěžilo se v 11 sportech a šachy byly jedním z nich. Do bojů o olympijské medaile zasáhlo celkem asi 1300 sportovců.  Dosažené výsledky dětí nebyly jen úspěchem jednotlivce, ale také se započítávaly do hodnocení výprav jednotlivých krajů. 

Šachový turnaj se odehrál v příjemném prostředí v Evropském školícím centru v Litomyšli. Hrálo se ve čtyřech samostatných kategoriích na 7 kol s tempem 45min + 30s za tah. V jednotlivých kategoriích měl každý z krajů jen jedno místo pro svého nejlepšího hráče. V kategorii nejstarších žáků náš kraj reprezentoval Matouš Eret, v kategorii mladších žáků Petr Flajšman, za nejmladší žáky reprezentoval Marek Janouš a v dívkách Michaela Marešová.  Ubytováni jsme byli v Domově mládeže SŠZT v Litomyšli. Šachový turnaj měl časově náročný program. Od pondělí do čtvrtku se odehrála všechna kola, takže nám nezbyl téměř žádný volný čas, abychom mohli navštívit například rychlobruslařské závody nebo taneční sport, které také Litomyšl hostila. Z naší výpravy měl dle nasazení do soutěže největší medailové předpoklady Matouš Eret, ale bez šancí nebyl ani Marek Janouš. Oba jmenovaní hráči v prvních dvou kolech nasazení potvrdili a vyhráli. Petr Flajšman měl pomalejší rozjezd a z úvodních dvou kol měl jen 0,5 bodu. Míša Marešová po dvou kolech měla bod za výhru s černými figurami. Matouš v dalším průběhu turnaje nadále potvrzoval roli favorita, ale ve čtvrtém kole prohrál s Richardem Mládkem (pozdějším vítězem turnaje). V pátém kole následovala druhá  prohra, avšak poslední dvě partie Matouš zvládl a obě vyhrál. Se ziskem 5 bodů obsadil 2. místo a získal velmi cennou stříbrnou olympijskou medaili. Petr v dalších kolech přidal a se všemi soupeři remízoval jako na běžícím pásu. V posledním kole se dočkal letošní první výhry na ODM. Celkových 3,5 bodů mu vyneslo 8. místo. Marek 3. až 6. kolo těsně prohrál a chuť si zpravil až výhrou v posledním kole. Celkové 3 body stačily na 10. místo. Pro Marka to byla opravdu velká a prospěšná zkušenost s republikovou špičkou, kterou jistě zúročí v březnu na MČR v Koutech nad Desnou. Míša svědomitou hrou v následujících kolech získala ještě další dva body a to také celkově stačilo na 10. místo. Vzhledem k tomu, že kategorie dívek nebyla již dále rozdělena věkem, se Míša neztratila ani v konkurenci dívek až o tři roky starších. Všechny tyto výsledky našich reprezentantů znamenaly celkové pěkné 6. místo v pořadí krajů a pro Plzeňský kraj přinesly body do hodnocení krajů v rámci celé olympiády.

Závěrem bych ještě jednou chtěl poděkovat všem jmenovaným dětem za jejich snahu a bezproblémový průběh celé olympiády a pogratulovat Matoušovi k jeho cenné medaili.

Zdeněk Flajšman

 

KONFERENCE ŠACHOVÉHO SVAZU PLZEŇSKÉHO KRAJE

 

Dne 2,.2018 proběhla v Plzni na Košutce volební konference ŠSPK, které se zúčastnilo   21 delegátů s hlasem rozhodujícím.

 

Zvolila výkonný výbor  ŠSČR                            Zvolila revizní komisi:             Zvolila delegáty na konf. ŠSČR

 

předseda                          Bohumír Sunek          Miroslav Kasík                       L. Kříž

místopředseda +STK       David Pelikán             Václav Truksa                                   V. Pelikán

komise mládeže               Jana Šilhavá              Miloslav Vlk                            B. Sunek

komise rozhodčích           Pavel Hrdlica              .

komise mediální               Karel Orlíček             

hospodář                          Martin Štaif                

 

Zvolila delegáty na konferenci ŠSČR:

L. Kříž, V. Pelikán, B. Sunek, náhradník V. Václavík

 

Ampér 4 (Klatovy, 27. 01. 2018)

V sobotu 27. ledna ovládli klatovskou sokolovnu šachisté. Místní ŠK Sokol Klatovy byl KM ŠSPK pověřen uspořádat 4. díl seriálu Ampér, který se hraje jako Krajský přebor mládeže v rapid šachu. Sychravé počasí neodradilo od účasti 66 dívek a chlapců, kteří se utkali o prvenství a body do celkového pořadí KP ve dvou turnajích. V turnaji mladších se utkali hráči do 10 let (29 účastníků), v turnaji starších pak hráči, kteří jsou již nad tímto věkovým limitem (38 účastníků).

Hráči domácího oddílu významně promluvili do celkového pořadí turnaje mladších, hned sedm jich skončilo v první desítce. Vítězství v jednotlivých kategoriích však pro sebe ukořistili převážně zástupci jiných klubů. Mezi nejmladšími dívkami vybojovala pomyslnou zlatou medaili Anežka Nová z pořádajícího ŠK Sokol Klatovy, stříbrnou Eliška Janoušková (ŠK Líně) a bronzovou Karolína Stulíková (Sokol Domažlice). Ve stejné věkové kategorii chlapců se z vítězství radoval Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň), druhý skončil Matyáš Kliment (SK Petřín Plzeň) a třetí se umístil Václav Puchta (ŠK Dvorec). V kategorii dívek do 10 let zvítězila Marie Škodová (SK Petřín Plzeň), před Anežkou Trskovou (ŠK Líně) a neregistrovanou Denisou Dominikovou. Mezi chlapci do 10 let si nejlépe vedl Leonard Mastný (SK Petřín Plzeň), následovaný Janem Velkoborským a Janem Bukvajem (oba ŠK Sokol Klatovy). Podmínky pro udělení výkonnostní třídy splnili: 3. VT – Hynek Bludský, Jan Bukvaj a Martin Vilášek (ŠK Sokol Klatovy); 4. VT – Václav Puchta, Jakub Šrámek (Sokol Domažlice).

Celkové pořadí turnaje starších ovládli bratři Flajšmanové z Dvorce, mladší Petr tentokrát předčil i staršího Pavla a před odjezdem na olympiádu dětí a mládeže potvrdil dobrou formu. V pořadí kategorie D12 zvítězila Adéla Janoušková (ŠK Líně) před Markétou Folkovou (SK Petřín Plzeň) a Natálií Křenovou (ŠK 64 Plzeň). V kategorii D14 patří vavříny vítězství další zástupkyni ŠK 64 Plzeň, Magdaléně Šafářové, z druhého místa se raduje neregistrovaná Eliška Vašková. První místo v kategorii H12 si s přehledem vybojoval Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň), o pořadí dalších „medailistů“ rozhodl až střední Buchholz, ten měl o půl bodu lepší druhý Markův klubový kolega, Artem Mametev, třetí místo tak připadlo Jakubu Valdmanovi z ŠK Líně. V poslední mistrovské kategorii H14 skončil na 1. místě již zmiňovaný Petr Flajšman (ŠK Dvorec), před dalším hráčem ŠK 64 Plzeň, Vítem Vilímkem, a Vojtěchem Matějíčkem z pořádajícího ŠK Sokola Klatovy. Turnajů se často účastní i straší hráči, ti jsou zařazeni do vedlejší kategorie Open. V kategorii Open D se sešly pouze dvě dívky, z vítězství se radovala Jana Langmajerová (ŠK 64 Plzeň), druhá skončila Veronika Vašíčková (Sokol Domažlice). Vítězem kategorie Open H se stal Pavel Flajšman (ŠK Dvorec), druhé a třetí místo vybojovali hráči SK Petřín Plzeň, Michal Polák a Jiří Škoda. Podmínky pro udělení výkonnostní třídy splnili tito hráči: 3. VT – Ondřej Lávička (ŠK Líně), Jakub Šindelář (ŠK Přeštice); 4. VT – Roman Huy Do Quan (neregistrovaný).

Pořadatelé připravili pro všechny účastníky hezké věcné ceny, zajistili občerstvení v bufetu přímo v sousedství hracího sálu. Za odvedenou snahu jim patří velký dík. Podrobné výsledky obou turnajů najdete zde: http://chess-results.com/tnr329090.aspx.

Šachové zápolení pod olympijskou vlajkou

 

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu začínají sice až v pátek 9. února, ale olympijskou atmosféru můžete zažít již nyní v České republice. V Pardubickém kraji totiž od neděle 28. ledna do pátku 2. února probíhá Olympiáda dětí a mládeže. Jedním ze sportů, v němž se utkávají jednotlivé krajské výpravy, jsou také šachy. Výpravu Plzeňského kraje tvoří 3 chlapci a 1 dívka: Matouš Eret (kategorie Starší chlapci). Petr Flajšman (kategorie Mladší chlapci), Marek Janouš (kategorie Nejmladší chlapci) a Michaela Marešová (kategorie Dívky). Jednotlivé kategorie hrají samostatné turnaje, výsledky jednotlivců se podle předem daného klíče přepočítávají do soutěže družstev. Naší výpravě držíme palce.

Průběh jednotlivých partií je možné sledovat online zde: http://www.stefanydes.cz/olympiada/prenos/tfd.htm, další informace o olympiádě najdete zde: https://odm.olympic.cz/.

Okresní kolo Přeboru škol 2018

Ve středu 24. 01. 2018 obsadili budovu gymnázia na Mikulášském náměstí šachisté. Škola  totiž již potřetí hostila společné okresní kolo Přeboru škol 2018 Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany. Účast byla velkolepá, do Plzně se sjelo 33 čtyřčlenných družstev, většina z nich i s náhradníky, a pokud připočítáme pedagogický doprovod, tísnily se v aule gymnázia téměř dvě stovky účastníků. Mladí šachisté bojovali ve 3 kategoriích – 1. st. ZŠ, 2. st. ZŠ a SŠ. Do krajského kola pak postupovala vždy 2 nejlepší družstva v každé kategorii z každého okresu.

Nejpočetněji byla zastoupena kategorie žáků 1. – 5. tříd ZŠ, sešlo se celkem 16 týmů. V okrese Plzeň-město dominovaly školy plzeňské, trochu nečekaně o pouhý půlbodík skóre zvítězilo družstvo 22. ZŠ Plzeň, před favorizovanou 28. ZŠ Plzeň A a 21. ZŠ Plzeň. V okrese Plzeň-sever získalo zlaté medaile rovněž překvapivě družstvo ZŠ Zbůch A, stříbrnou příčku obsadil tým ZŠ Kaznějov A, třetí skončila ZŠ a MŠ Město Touškov. Jisté zlato a postup do krajského kola měli žáci ZŠ a MŠ Skočice, kteří byli jedinými zástupci okresu Plzeň-jih.

V kategorii 6. – 9. tříd ZŠ se sešlo 12 týmů. Pořadí okresu Plzeň-město suverénně ovládlo družstvo pořádajícího Gymnázia Plzeň, Mikulášské nám., za ním po porážce ve vzájemném zápase skončil tým Masarykova gymnázia Plzeň a třetí místo patří Gymnáziu Luďka Pika. V okrese Plzeň-jih zvítězila ZŠ Nepomuk před ZŠ Josefa Hlávky v Přešticích. Napínavý boj o prvenství se odehrával v okrese Plzeň-sever, vítězné družstvo ZŠ Nýřany předčilo stříbrný tým ZŠ a MŠ Město Touškov o pouhého 0,5 bodu. Třetí s odstupem skončila ZŠ Kralovice.

Turnaje kategorie středních škol se zúčastnilo jen 5 družstev. Celkové pořadí jasně ovládl úřadující mistr ČR v této kategorii, domácí tým Gymnázia Plzeň, Mikulášské nám., který v průběhu turnaje ztratil jen jedinou partii a všechny ostatní vyhrál. Další v pořadí okresu Plzeň-město skončilo družstvo Masarykova gymnázia Plzeň, následované týmem VOŠ a SPŠE Plzeň. V okrese Plzeň-jih se z vítězství radovalo Gymnázium Blovice.

Turnaj se vydařil, kapacita hracího sálu byla zcela naplněna, další družstva už by se dovnitř nejspíš nevešla. Všechna družstva obdržela diplom a drobné věcné ceny, hráči týmů na 1. ‑ 3. místě v každé kategorii a okresu medaile. Pochvala patří pořadateli, řediteli turnaje a hlavnímu rozhodčímu za skvělou organizaci a bezproblémový průběh. Sluší se poděkovat také vedení Gymnázia Plzeň, Mikulášské nám., že umožnilo akci v prostorách své školy již po několikáté uspořádat, a za podporu také Plzeňskému kraji a Komisi mládeže Šachového svazu Plzeňského kraje (ŠSPK).

 

Popis: Popis: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/27292106_1999207743699967_1148712140_n.jpg?oh=e0670757ce28f51ad3a292de39856d4f&oe=5A6D12E2       Popis: Popis: IMG_20180124_131552

22. ZŠ                                                                                              Zbůch A                        

 Popis: Popis: IMG_20180124_131552     Popis: Popis: IMG_20180124_132929

ZŠ Skořice                                                                                      GYMNÁZIUM Mikulášké náměstí

Popis: Popis: IMG_20180124_133117    Popis: Popis: IMG_20180124_133302

ZŠ Nepomuk                                                                                  ZŠ Nýřany