Vítejte na stránkách Šachového svazu Plzeňského kraje

Klatovská věž – turnaj pro začátečníky, Tachov 17.2.2018

Třetího turnaje Klatovská věž ŠSPK pro začátečníky ve Sportovní hale v Tachově se účastnilo 14 dětí. V kategorii 1.-4. třída zvítězil Martin Bukvaj se 6 body před Janem Bukvajem s 5,5 body. Třetí místo obsadil Filip Dundr se 4 body. Všichni tři medailisté jsou z šachového oddílu Sokola Klatovy. V kategorii 5.-9. třída zvítězil Huy Do Quan Roman z ŠK Líně s 5,5 body, na druhém místě byl Pavel Požár se 4 body a třetí místo obsadil Tomáš Batěk se třemi body. V kategorii mateřské školky zvítězila Eliška Janoušková z ŠK Líně se 4 body. Nejlepší dívkou v kategorii 1.-4. třída byla Anežka Nová z ŠK Klatovy se 4 body a druhá byla Denisa Marešová z Plané se 3 body. Všichni účastníci obdrželi drobné ceny a získali cenné zkušenosti, potřebné ke zlepšení svého šachových dovedností.

 

                                                      

Chess Lady 2018 minulostí

Adélka veze pohár za 1. místo v kategorii dívek do 10 let.

Dne 2.2.2018 proběhl již 11. ročník turnaje pouze pro dívky pod názvem CHESS LADY 2018. Na turnaj přijelo 35 dívek, z našeho kraje dorazily pouze dvě zástupkyně Adélka a Eliška Janouškovy. Turnaj byl velice silně obsazen - hrálo zde 7 dívek - medailistek, které loni na podzim získaly medailové umístění na MČR v rapidu, M-Čech či M- Moravy. Další účastnice hrají extraligu či 1.ligu mládeže. Potěšující byla i účast špičkové hráčky mládežnického šachu v Polsku, Aleksandry Czarniecke

 

A jak to dopadlo podle kategorií?

Kategorie "A:

1. Sofie Přibylová 6,0 bodů

2. Lada Doležalová 5,5 bodu

3. Jana Pokorná 5,0 bodu

 

Kategorie "B:

1. Olga Dvořáková 5,5 bodu

2. Martina Šťastná 5,0 bodu

3. Aleksandra Czarniecka 5,0 bodu

 

Kategorie "C:

1. Adéla Janoušková 4,5 bodu

2. Dorota Veverková 4,0 bodu

3. Josefina Dudková 4,0 bodu

 

 

Turnaj byl velice napínavý až do samého konce. Adélce v posledním kole přálo štěstí a dokázala porazit o tři roky starší hráčku Anežku Žilavou. Vítězství jí přineslo 1. místo ve své kategorii. Eliška si odnesla cenu za nejmladší účastnici.

Výsledky zde:

http://chess-results.com/tnr324110.aspx?lan=5&art=1&rd=7&wi=821  

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olympiáda dětí a mládeže 2018

Ve dnech 28. 1. - 2. 2. 2018 se konala v Pardubickém kraji Zimní olympiáda dětí a mládeže (ZODM).  Soutěžilo se v 11 sportech a šachy byly jedním z nich. Do bojů o olympijské medaile zasáhlo celkem asi 1300 sportovců.  Dosažené výsledky dětí nebyly jen úspěchem jednotlivce, ale také se započítávaly do hodnocení výprav jednotlivých krajů. 

Šachový turnaj se odehrál v příjemném prostředí v Evropském školícím centru v Litomyšli. Hrálo se ve čtyřech samostatných kategoriích na 7 kol s tempem 45min + 30s za tah. V jednotlivých kategoriích měl každý z krajů jen jedno místo pro svého nejlepšího hráče. V kategorii nejstarších žáků náš kraj reprezentoval Matouš Eret, v kategorii mladších žáků Petr Flajšman, za nejmladší žáky reprezentoval Marek Janouš a v dívkách Michaela Marešová.  Ubytováni jsme byli v Domově mládeže SŠZT v Litomyšli. Šachový turnaj měl časově náročný program. Od pondělí do čtvrtku se odehrála všechna kola, takže nám nezbyl téměř žádný volný čas, abychom mohli navštívit například rychlobruslařské závody nebo taneční sport, které také Litomyšl hostila. Z naší výpravy měl dle nasazení do soutěže největší medailové předpoklady Matouš Eret, ale bez šancí nebyl ani Marek Janouš. Oba jmenovaní hráči v prvních dvou kolech nasazení potvrdili a vyhráli. Petr Flajšman měl pomalejší rozjezd a z úvodních dvou kol měl jen 0,5 bodu. Míša Marešová po dvou kolech měla bod za výhru s černými figurami. Matouš v dalším průběhu turnaje nadále potvrzoval roli favorita, ale ve čtvrtém kole prohrál s Richardem Mládkem (pozdějším vítězem turnaje). V pátém kole následovala druhá  prohra, avšak poslední dvě partie Matouš zvládl a obě vyhrál. Se ziskem 5 bodů obsadil 2. místo a získal velmi cennou stříbrnou olympijskou medaili. Petr v dalších kolech přidal a se všemi soupeři remízoval jako na běžícím pásu. V posledním kole se dočkal letošní první výhry na ODM. Celkových 3,5 bodů mu vyneslo 8. místo. Marek 3. až 6. kolo těsně prohrál a chuť si zpravil až výhrou v posledním kole. Celkové 3 body stačily na 10. místo. Pro Marka to byla opravdu velká a prospěšná zkušenost s republikovou špičkou, kterou jistě zúročí v březnu na MČR v Koutech nad Desnou. Míša svědomitou hrou v následujících kolech získala ještě další dva body a to také celkově stačilo na 10. místo. Vzhledem k tomu, že kategorie dívek nebyla již dále rozdělena věkem, se Míša neztratila ani v konkurenci dívek až o tři roky starších. Všechny tyto výsledky našich reprezentantů znamenaly celkové pěkné 6. místo v pořadí krajů a pro Plzeňský kraj přinesly body do hodnocení krajů v rámci celé olympiády.

Závěrem bych ještě jednou chtěl poděkovat všem jmenovaným dětem za jejich snahu a bezproblémový průběh celé olympiády a pogratulovat Matoušovi k jeho cenné medaili.

Zdeněk Flajšman

 

KONFERENCE ŠACHOVÉHO SVAZU PLZEŇSKÉHO KRAJE

 

Dne 2,.2018 proběhla v Plzni na Košutce volební konference ŠSPK, které se zúčastnilo   21 delegátů s hlasem rozhodujícím.

 

Zvolila výkonný výbor  ŠSČR                            Zvolila revizní komisi:             Zvolila delegáty na konf. ŠSČR

 

předseda                          Bohumír Sunek          Miroslav Kasík                       L. Kříž

místopředseda +STK       David Pelikán             Václav Truksa                                   V. Pelikán

komise mládeže               Jana Šilhavá              Miloslav Vlk                            B. Sunek

komise rozhodčích           Pavel Hrdlica              .

komise mediální               Karel Orlíček             

hospodář                          Martin Štaif                

 

Zvolila delegáty na konferenci ŠSČR:

L. Kříž, V. Pelikán, B. Sunek, náhradník V. Václavík

 

Ampér 4 (Klatovy, 27. 01. 2018)

 

V sobotu 27. ledna ovládli klatovskou sokolovnu šachisté. Místní ŠK Sokol Klatovy byl KM ŠSPK pověřen uspořádat 4. díl seriálu Ampér, který se hraje jako Krajský přebor mládeže v rapid šachu. Sychravé počasí neodradilo od účasti 66 dívek a chlapců, kteří se utkali o prvenství a body do celkového pořadí KP ve dvou turnajích. V turnaji mladších se utkali hráči do 10 let (29 účastníků), v turnaji starších pak hráči, kteří jsou již nad tímto věkovým limitem (38 účastníků).

Hráči domácího oddílu významně promluvili do celkového pořadí turnaje mladších, hned sedm jich skončilo v první desítce. Vítězství v jednotlivých kategoriích však pro sebe ukořistili převážně zástupci jiných klubů. Mezi nejmladšími dívkami vybojovala pomyslnou zlatou medaili Anežka Nová z pořádajícího ŠK Sokol Klatovy, stříbrnou Eliška Janoušková (ŠK Líně) a bronzovou Karolína Stulíková (Sokol Domažlice). Ve stejné věkové kategorii chlapců se z vítězství radoval Hynek Bludský (ŠK 64 Plzeň), druhý skončil Matyáš Kliment (SK Petřín Plzeň) a třetí se umístil Václav Puchta (ŠK Dvorec). V kategorii dívek do 10 let zvítězila Marie Škodová (SK Petřín Plzeň), před Anežkou Trskovou (ŠK Líně) a neregistrovanou Denisou Dominikovou. Mezi chlapci do 10 let si nejlépe vedl Leonard Mastný (SK Petřín Plzeň), následovaný Janem Velkoborským a Janem Bukvajem (oba ŠK Sokol Klatovy). Podmínky pro udělení výkonnostní třídy splnili: 3. VT – Hynek Bludský, Jan Bukvaj a Martin Vilášek (ŠK Sokol Klatovy); 4. VT – Václav Puchta, Jakub Šrámek (Sokol Domažlice).

Celkové pořadí turnaje starších ovládli bratři Flajšmanové z Dvorce, mladší Petr tentokrát předčil i staršího Pavla a před odjezdem na olympiádu dětí a mládeže potvrdil dobrou formu. V pořadí kategorie D12 zvítězila Adéla Janoušková (ŠK Líně) před Markétou Folkovou (SK Petřín Plzeň) a Natálií Křenovou (ŠK 64 Plzeň). V kategorii D14 patří vavříny vítězství další zástupkyni ŠK 64 Plzeň, Magdaléně Šafářové, z druhého místa se raduje neregistrovaná Eliška Vašková. První místo v kategorii H12 si s přehledem vybojoval Marek Janouš (ŠK 64 Plzeň), o pořadí dalších „medailistů“ rozhodl až střední Buchholz, ten měl o půl bodu lepší druhý Markův klubový kolega, Artem Mametev, třetí místo tak připadlo Jakubu Valdmanovi z ŠK Líně. V poslední mistrovské kategorii H14 skončil na 1. místě již zmiňovaný Petr Flajšman (ŠK Dvorec), před dalším hráčem ŠK 64 Plzeň, Vítem Vilímkem, a Vojtěchem Matějíčkem z pořádajícího ŠK Sokola Klatovy. Turnajů se často účastní i straší hráči, ti jsou zařazeni do vedlejší kategorie Open. V kategorii Open D se sešly pouze dvě dívky, z vítězství se radovala Jana Langmajerová (ŠK 64 Plzeň), druhá skončila Veronika Vašíčková (Sokol Domažlice). Vítězem kategorie Open H se stal Pavel Flajšman (ŠK Dvorec), druhé a třetí místo vybojovali hráči SK Petřín Plzeň, Michal Polák a Jiří Škoda. Podmínky pro udělení výkonnostní třídy splnili tito hráči: 3. VT – Ondřej Lávička (ŠK Líně), Jakub Šindelář (ŠK Přeštice); 4. VT – Roman Huy Do Quan (neregistrovaný).

Pořadatelé připravili pro všechny účastníky hezké věcné ceny, zajistili občerstvení v bufetu přímo v sousedství hracího sálu. Za odvedenou snahu jim patří velký dík. Podrobné výsledky obou turnajů najdete zde: http://chess-results.com/tnr329090.aspx.

Šachové zápolení pod olympijskou vlajkou

 

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu začínají sice až v pátek 9. února, ale olympijskou atmosféru můžete zažít již nyní v České republice. V Pardubickém kraji totiž od neděle 28. ledna do pátku 2. února probíhá Olympiáda dětí a mládeže. Jedním ze sportů, v němž se utkávají jednotlivé krajské výpravy, jsou také šachy. Výpravu Plzeňského kraje tvoří 3 chlapci a 1 dívka: Matouš Eret (kategorie Starší chlapci). Petr Flajšman (kategorie Mladší chlapci), Marek Janouš (kategorie Nejmladší chlapci) a Michaela Marešová (kategorie Dívky). Jednotlivé kategorie hrají samostatné turnaje, výsledky jednotlivců se podle předem daného klíče přepočítávají do soutěže družstev. Naší výpravě držíme palce.

Průběh jednotlivých partií je možné sledovat online zde: http://www.stefanydes.cz/olympiada/prenos/tfd.htm, další informace o olympiádě najdete zde: https://odm.olympic.cz/.

Okresní kolo Přeboru škol 2018

Ve středu 24. 01. 2018 obsadili budovu gymnázia na Mikulášském náměstí šachisté. Škola  totiž již potřetí hostila společné okresní kolo Přeboru škol 2018 Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany. Účast byla velkolepá, do Plzně se sjelo 33 čtyřčlenných družstev, většina z nich i s náhradníky, a pokud připočítáme pedagogický doprovod, tísnily se v aule gymnázia téměř dvě stovky účastníků. Mladí šachisté bojovali ve 3 kategoriích – 1. st. ZŠ, 2. st. ZŠ a SŠ. Do krajského kola pak postupovala vždy 2 nejlepší družstva v každé kategorii z každého okresu.

Nejpočetněji byla zastoupena kategorie žáků 1. – 5. tříd ZŠ, sešlo se celkem 16 týmů. V okrese Plzeň-město dominovaly školy plzeňské, trochu nečekaně o pouhý půlbodík skóre zvítězilo družstvo 22. ZŠ Plzeň, před favorizovanou 28. ZŠ Plzeň A a 21. ZŠ Plzeň. V okrese Plzeň-sever získalo zlaté medaile rovněž překvapivě družstvo ZŠ Zbůch A, stříbrnou příčku obsadil tým ZŠ Kaznějov A, třetí skončila ZŠ a MŠ Město Touškov. Jisté zlato a postup do krajského kola měli žáci ZŠ a MŠ Skočice, kteří byli jedinými zástupci okresu Plzeň-jih.

V kategorii 6. – 9. tříd ZŠ se sešlo 12 týmů. Pořadí okresu Plzeň-město suverénně ovládlo družstvo pořádajícího Gymnázia Plzeň, Mikulášské nám., za ním po porážce ve vzájemném zápase skončil tým Masarykova gymnázia Plzeň a třetí místo patří Gymnáziu Luďka Pika. V okrese Plzeň-jih zvítězila ZŠ Nepomuk před ZŠ Josefa Hlávky v Přešticích. Napínavý boj o prvenství se odehrával v okrese Plzeň-sever, vítězné družstvo ZŠ Nýřany předčilo stříbrný tým ZŠ a MŠ Město Touškov o pouhého 0,5 bodu. Třetí s odstupem skončila ZŠ Kralovice.

Turnaje kategorie středních škol se zúčastnilo jen 5 družstev. Celkové pořadí jasně ovládl úřadující mistr ČR v této kategorii, domácí tým Gymnázia Plzeň, Mikulášské nám., který v průběhu turnaje ztratil jen jedinou partii a všechny ostatní vyhrál. Další v pořadí okresu Plzeň-město skončilo družstvo Masarykova gymnázia Plzeň, následované týmem VOŠ a SPŠE Plzeň. V okrese Plzeň-jih se z vítězství radovalo Gymnázium Blovice.

Turnaj se vydařil, kapacita hracího sálu byla zcela naplněna, další družstva už by se dovnitř nejspíš nevešla. Všechna družstva obdržela diplom a drobné věcné ceny, hráči týmů na 1. ‑ 3. místě v každé kategorii a okresu medaile. Pochvala patří pořadateli, řediteli turnaje a hlavnímu rozhodčímu za skvělou organizaci a bezproblémový průběh. Sluší se poděkovat také vedení Gymnázia Plzeň, Mikulášské nám., že umožnilo akci v prostorách své školy již po několikáté uspořádat, a za podporu také Plzeňskému kraji a Komisi mládeže Šachového svazu Plzeňského kraje (ŠSPK).

 

Popis: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/27292106_1999207743699967_1148712140_n.jpg?oh=e0670757ce28f51ad3a292de39856d4f&oe=5A6D12E2       Popis: IMG_20180124_131552

22. ZŠ                                                                                              ZŠ Zbůch A                        

 Popis: IMG_20180124_131552     Popis: IMG_20180124_132929

ZŠ Skořice                                                                                      GYMNÁZIUM Mikulášké náměstí

Popis: IMG_20180124_133117    Popis: IMG_20180124_133302

ZŠ Nepomuk                                                                                  ZŠ Nýřany